O intímnom probléme otvorene
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU O téme úniku moču sa nezvykne veľmi nahlas hovoriť. Napriek tomu je to pre mnohých ľudí každodenný problém, ktorý im komplikuje najmä spoločenský život a prácu.
Inkontinencia nie je choroba, ale príznak, ktorý signalizuje vážne poruchy v tele. Väčšinou sa spája s ľuďmi v pokročilom veku alebo s imobilnými pacientmi, v skutočnosti minimálne na ľahkú formu úniku moču sa sťažujú aj ľudia v produktívnom veku. Odborníci odhadujú, že inkontinenciou trpí až 25 percent populácie a prevažne sa týka žien. Dôvodom je ochabnuté panvové svalstvo po niekoľkých tehotenstvách a niekedy aj po ťažkých pôrodoch. Potom stačí kýchnuť či zakašľať alebo zdvihnúť ťažšie bremeno a malá nehoda je na svete.
Ďalším dôvodom môže byť strata estrogénov v období menopauzy, následkom čoho jednak atrofuje svalstvo panvového dna a navyše sliznica v pošve vysychá, stráca obranyschopnosť a častejšie možné infekcie poškodzujú aj funkcie močového mechúra.Problém úniku moču sa vyskytuje aj u mladých športovkýň, ktoré sú denne vystavené vysokej fyzickej záťaži. Únik moču je aktuálny aj v prípade ľudí s hyperaktívnym mechúrom, ktorí chodia často na toaletu a ich problém im aj viackrát v noci preruší spánok.
Strata zamestnania i depresie
Tento delikátny problém nie je vôbec žiadnou banalitou. V druhom a najmä v treťom štádiu inkontinencie môže aj pri menšej námahe dôjsť k nehode na nevhodnom mieste. Preto mnohí rezignujú na svoju profesiu a odmietajú chodiť na kultúrne podujatia, nemysliteľné sú pre nich športové aktivity. Tým sa ich sociálna komunikácia a zážitkovosť redukuje a výsledkom môže byť spoločenská izolácia a napokon zlý psychický stav až depresie. Situáciu zhoršuje aj negatívny vplyv zdravotného problému na intímny život partnerov. Navyše pacienti s inkontinenciou sa snažia znížiť príjem tekutín, aby svoj problém eliminovali, no tým komplikujú vyplavovanie toxických látok z organizmu a zhoršujú tak funkčnosť svojich obličiek. A tu sme sa už dostali do bodu, keď problém úniku moču už asi nikto nebude považovať za nepodstatný.
Ako ho riešiť
V prvom rade treba navštíviť praktického lekára, ktorý v spolupráci s gynekológom alebo urológom, prípadne ďalšími špecialistami bude tento problém riešiť. K dispozícii sú lieky, ale ponúka sa aj chirurgický zásah. A pomocou sú aj špeciálne vložky, fixačné nohavičky a iné praktické pomôcky, ktoré moč absorbujú a človek sa môže bez frustrácie z hygienického defektu pohybovať aj v pracovnom prostredí. Treba sa tiež poradiť s fyzioterapeutom, ktorý pacienta naučí cviky na spevňovanie panvového svalstva, čím sa zlepší jeho pružnosť a revitalizuje sa schopnosť ovládať zvierač močového mechúra. Súčasťou riešenia inkontinencie by mala byť zmena štýlu života. Je potrebné vylúčiť korenisté jedlá, umelé sladidlá, kofeín, alkohol i sýtené nápoje a dodržiavať kvalitný pitný režim.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com