Objavujeme cviklu
VARENIE - POTRAVINY Cvikla patrí k historickej klasike v kuchyni a mnohé mladé gazdinky ju vôbec nezvyknú zakomponovať do zásob svojej komory. Kedysi sa z tohto druhu zeleniny pripravovala najmä chutná zaváranina na kyslo ako obľúbená príloha k mäsovým jedlám. Má však omnoho väčšie využitie.
Môžeme ju upiecť, uvariť z nej krémovú polievku alebo pripraviť nátierku s chrenom či šalát v kombinácii so syrom a orechmi. Ale môžeme jej pridať aj rozmer zdravej výživy. Aj jeseň, kedy sa zbierajú posledné buľvy cvikle, je vhodné obdobie na objavovanie cvikle ako novej alternatívy pre zlepšenie stravovacích zvykov. Vďaka svojim vlastnostiam a obsahu vitamínov môže byť top prostriedkom na prečistenie organizmu, ktorý organizmus občas potrebuje. Ak sme sa rozhodli ho detoxikovať, ponúka sa cvikla alebo cviklová šťava. A vhodná je aj pre pacientov s tráviacimi ťažkosťami, napríklad s Crohnovou chorobou. Čo všetko táto zelenina plná vitamínu E, betakaroténu, draslíka, železa, horčíka, kremíka, jódu a kremíka pre naše telo dokáže?
- Obnovuje bunky a posilňuje cievy.
- Pre úspešný boj s toxínmi je ideálnym protivníkom rakoviny a starnutia.
- Podieľa sa na prečisťovaní krvi.
- Upravuje krvný tlak.
- Zvyšuje tvorbu kolagénu, čo prospieva kĺbom.
- Zlepšuje funkčnosť všetkých orgánov, najmä obličiek a pečene.
- Pomáha zbavovať sa prebytočných kilogramov.
- Zlepšuje psychiku a prispieva k pocitu pohody.
Výhody i nevýhody sfarbenia
Cvikla je použiteľná pre silné sfarbenie aj pri ozdobovaní veľkonočných vajíčok, ktoré budú po cviklovom kúpeli pekne červené. Na druhej strane môžu po manipulácii s cviklou zostať na pomôckach fľaky. Pomôže ich odstrániť soľ a citrón alebo dať si na ruky ako ochranu rukavice, aby sme nemali zafarbené ani prsty. Pri kontakte s kovom, vrátane nožov, mení cvikla farbu na fialovú až modrú. Ak do zeleniny nakrájanej na šalát pridáme trochu octu alebo citrónu, vďaka okysleniu bude cvikla zase typicky červená.
Poznámka: Cviklu si môžeme dávať častejšie aj po návrate z dovolenky, ak si chceme predĺžiť bronzové opálenie. Dôvodom je prítomný betakarotén.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com