Oriešky z balkónovej plantáže
ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA Kto by odolal svojskej chuti arašidov alebo pistáciových orieškov. Netreba chodiť pravidelne do obchodu pre ďalšiu porciu orechových vitamínov a minerálov, navyše predraženú, môžeme si ich vypestovať sami.
PISTÁCIE rastú na stromoch, ktoré zvyčajne dosahujú výšku 9 metrov. Ale pestovať sa dajú aj na menších stromčekoch vysokých 1, 5 metra. Ide o dvojdomú rastlinu, preto treba zasadiť samčiu i samičiu formu. Pistácie je možné pestovať aj v črepníku, ale ak máme záhradu, v letných mesiacoch je lepšie presadiť stromček dočasne na vhodné slnečné miesto. Pri pestovaní v kvetináči použijeme kvalitnú priepustnú zeminu, výborný je kaktusový substrát s prímesou piesku. Pistácia potrebuje zalievať pravidelne, ale nie často, lebo kožovité listy vlahu zadržia. Dôležité je však zabezpečiť jej vyššiu vlhkosť vzduchu, preto treba rastlinu pravidelne poprášiť vodou z rozprašovača. Od apríla do septembra pistácie každých 14 dní prihnojujme. Aby rastlina dobre rástla a mala dostatočne dlhé výhonky, dôležité je ju presadiť vždy každý rok do väčšieho črepníka, dospelé jedince potrebujú asi 20-litrový. Tento akt si vyžaduje opatrnosť, lebo korene sú veľmi krehké a ľahko sa lámu. Zimu rastlina prečká v chladnej miestnosti a nepotrebuje ani svetlo, lebo listy jej opadajú. Vtedy pistáciu veľmi nepolievajme, aby korene nezačali hniť.
TIP: Kto nemá s pestovaním orieškov skúsenosti, môže odštartovať nového koníčka rozmnožením semienok kedykoľvek v roku. Čerstvé semienka, čiže nepražené a nesolené, treba namočiť na 3 dni do teplej vody a potom zasypať zľahka substrátom, ktorý udržiavame mierne vlhký. Vyklíčia do 3 až 6 týždňov. Potom už stačí zasadiť rastlinky do črepníka a obrniť sa trpezlivosťou, lebo prvé plody sa objavia až po 3 či 4 rokoch.
ARAŠIDY sú plody podzemnice olejnej, ktorá patrí do čeľade bôbovitých rastlín, konkrétne strukovín. Hoci ju vnímame ako rastlinu, ktorej sa darí v teplejších tropických oblastiach, hlavne Južnej Ameriky, zvládne aj našu stredoeurópsku klímu. Rastlinu môžeme pestovať celoročne na parapetnej doske, ale ak máme možnosť, v letných mesiacoch bude lepšie premiestniť ju na balkón alebo lodžiu. Arašidy rozmnožujeme a pestujeme podobne ako pistácie. Prírodné semená namočíme na pár dní do teplej vody a potom ich vysejeme do plochého črepníka so zeminou s primiešanou hrubou rašelinou. Po vyklíčení rastlinky denne polievame a hlavne rosíme. Neskôr ich presadíme do väčších nádob, frekvenciu zálievky znížime, ale začneme ich prihnojovať.
TIP: Podzemnica olejná kvitne žltými kvetmi, ktoré sa opeľujú samy. Ale môžeme ich v tomto procese pomocou štetca podporiť, takto si zabezpečíme viac opelených kvetov a tým aj plodov. Pretože táto rastlina rodí veľmi svojsky. Pomaly odkvitajúce kvety sa musia zvŕtať do zeme do hĺbky niekoľkých centimetrov a tam potom dozrievajú na plody s búrskymi orieškami.