Pozývame hostí na party
HARMÓNIA - STOLOVANIE A ETIKETA Ak sa odhodláme zorganizovať oslavu a chceme, aby sa vydarila, isté zásady spoločenskej etikety by sme nemali obchádzať. Kvalitu a charakter party nám budú predsa spoluvytvárať aj pozvaní hostia. Dôležitá je preto i forma pozývania. Aby sa nám nestalo, že pre nezrozumiteľnosť našej ponuky nám budú chýbať na oslave ľudia, na ktorých nám záleží, čo nám hneď na začiatku pokazí náladu.
Správny čas
V prvom rade si treba pozvanie správne načasovať. Výzvou na stretnutie, ktoré sa má konať v ten istý deň, nedávame hosťom veľký priestor, aby dokázali tak krkolomný termín akceptovať. Opačne pozvánkou vo veľkom predstihu riskujeme, že na ňu polovica známych zabudne. Pri väčších oslavách treba termín avizovať dva až tri mesiace dopredu a potom pár dní pred slávnosťou pripomenúť deň D krátkym telefonátom, SMS-ou alebo mailom. Menej formálne oslavy stačí oznámiť asi dva týždne dopredu a spontánne stretnutia pár dní pred zamýšľaným termínom. Našťastie, nové komunikačné zariadenia umožňujú rýchly kontakt i spätnú väzbu.
Hodí sa pozvánka
Pri väčších alebo významnejších podujatiach môžeme siahnuť aj po písomných pozvánkach, ktoré si ľudia zvyknú viac ceniť a berú ich vážnejšie. Pozvánka by mala obsahovať dôvod, miesto, deň i presný čas oslavy aj informáciu, kto vlastne pozýva.
V prípade špeciálnych požiadaviek treba uviesť, či majú prísť hostia oblečení v spoločenskom modeli alebo v nočnej košeli (pyžamová party) či v dobovom kostýme alebo má každý doniesť upečený koláč, pretože sa bude vyhlasovať víťaz s vyhliadkou na úžasnú cenu. Charakter písomnej pozvánky závisí od charakteru oslavy. Môže to byť klasika v strohom jednoznačnom duchu, ale aj elegantná pozvánka na ručne robenom papieri s príchuťou noblesy či naopak farebný výkrik z dielne tvorcu graffiti. Tomuto štýlu zostávame verní aj pri zasadacom poriadku a kartičkách s menami, ktoré umiestnime na stôl. Hoci bezprostredné, neformálne stretnutia bývajú tie najpríjemnejšie, na ktoré všetci radi spomínajú. Ale občas si v živote doprajeme aj oslavy, na ktorých sa nie všetci pozvaní hostia poznajú. Riešiť problém so zasadacím poriadkom však môžeme aj s humorom. Napríklad krátkou a vtipnou, ale nie urážlivou charakteristikou každého zúčastneného, ktoré si môžeme neskôr počas posedenia nahlas prečítať. Ako dobrý rozbeh na nezabudnuteľnú zábavu.
Dobré dôvody na oslavu:
- životné jubileum
- okrúhle výročie maturity
- narodenie dieťaťa
- pracovný úspech
- príchod strýka z Holadska alebo priateľa z Austrálie
- zoznamovanie so susedmi
- brilantný rybársky úlovok
- víťazstvo hokejového tímu, ktorému fandíme
- rozlúčka so spolužiakmi po promócii
- hociktorý sviatok v priebehu roka