Prečo včely a komáre útočia?

06.07.2024

DOMÁCNOSŤ - NEVÍTANÝ HMYZ    Žijeme na rovnakej planéte a ak sa teraz v lete radi vyskytujeme v prírode, musíme rátať s tým, že na nás sadne komár alebo pomýlená včela. Treba vedieť sa chrániť, prípadne správne pomôcť od nepríjemnej bolesti po bodnutí žihadlom.

Či s tým súhlasíme alebo nie, faktom zostáva, že lietajúci hmyz má rovnaké právo na život ako my. A že sa vlastne vo svojej podstate správa prirodzene. Samičky komára potrebujú bielkoviny z našej krvi pre vývoj vajíčok, preto sa jednoducho aj bez povolenia obslúžia. Prípadne aj celý roj komárov. Ak útočia osy a včely, tak je to len obranný manéver, prvoplánovo nie sme objektom ich záujmu. Mohli sme sa ocitnúť v dráhe jej letu alebo ich prilákali silné vône – pach potu, parfum, sladký nápoj či aróma jedla. Priťahujú ich aj farby, obzvlášť príťažlivou je žltá. A majiteľka kvetinových šiat nemá vôbec šancu, ak vyzerá ako chodiaca rozkvitnutá lúka. Posedenie osy na našom ramene či nohy problémom nie je, tým je pichnutie žihadlom ako darček za energické oháňanie sa. V tej chvíli sa do tela dostane jed, ktorý spôsobí alergickú reakciu. Potom sa sťažujeme na začervenané miesto vpichu, ktoré minimálne zvykne opuchnúť a svrbieť. Ak sa nestane horšie. Lebo v prípade niektorých jedincov vyvolá jed bodavého hmyzu mohutnú alergickú reakciu, ktorá môže viesť ku život ohrozujúcemu kolapsu.

Čo na tú háveď platí?

Ako eliminovať nepríjemné strety s lietajúcimi útočníkmi v našej záhrade alebo pri prechádzke v lese? Treba si ozrejmiť, ktorému druhu sa ideme brániť, každý má svoje špecifické správanie, ktoré využijeme a znižujeme výskyt hmyzu v našej bezprostrednej blízkosti.

  • Muchy odpudíme bylinkami zasadenými v kvetináčoch. Najlepšia je šalvia, mäta bazalka, Ale aj rozkvitnuté muškáty. Dobrá trik je postriekať okenné parapety zmesou vodky a klinčeka alebo levandule, Rovnaký účinok má ocot zriedený vodou s citrónom.
  • Komáre neznášajú aromatickú vôňu mäty, bazalky, levandule, tymianu, šalvie, medovky, rozmarínu i citrónovej trávy. Môžu byť zasadené v črepníku a rozmiestnené na parapete, na balkóne či terase.
  • Osy sa vyhýbajú cesnaku a klinčekom, obe pochutiny treba ponoriť do misky s vodou alebo olejom. Rovnako im nevonia mäta, tymián a dym zo zapálenej mletej kávy.
  • Pri posedení na záhrade treba dať na stôl misku alebo pár tanierikov s nastrúhanou citrónovou kôrou, čerstvo pomletým korením a klinčekmi. A na blízke stromy zavesiť pár plechoviek. Jednou so zvyškom piva, do ďalšej zmiešame vodu so trstinovým cukrom a sušeným droždím. Hmyz priláka vôňa, vletí do plechovky a už sa z nej nevymotá.

Účinné sú domáce repelenty

  • V litre vody varíme asi hodinu nakrájané citrusové ovocie, napríklad citróny, limetky a pomaranče, aby sme získali silne aromatický roztok. Po scedení ho dáme do chladničky a používame pomocou rozprašovača.
  • Vo 200 ml veľkej flaštičke s alpou necháme 2 dni vylúhovať 30 klinčekov a korenie. Dohneda sfarbenú tekutinu scedíme a nalejeme do plastovej nádoby sa rozstrekovačom.

Prvá pomoc po bodnutí

  • KOMÁRE : Na ranu aplikujeme šťava zo skorocelu, ktorá pôsobí protizápalovo a dezinfekčne. Bolesť stmia aj lístky sedmokrásky, trezalka, lupienky ruže mäta a ľadový obklad. Pomáha aj šťava z aloe vera, citrónu a cibule i jablčný ocot.
  • VČELY A OSY: Najprv treba vybrať pinzetou žihadlo a potom miesto vpichu potrieť octom, ľadom, alkoholom alebo rozkrojenou cibuľou. Ak vás včela bodla v ústach, cmúľajte ľad alebo si dajte zmrzlinu a pre istotu vyhľadajte lekársku pomoc.
  • ČMELIACI: Miesto bodnutia stačí potrieť citrónom. Ak sa k vám priblíži, veľmi sa neoháňajte, on zase bez útoku odletí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com