Prekliato nízky krvný tlak

18.04.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    Aj keď väčším zdravotným rizikom je vysoký krvný tlak, ani nízky nie je príjemným spoločníkom. Existujú však účinné finty, ktoré potlačia jeho symptómy.

  • Dôležitý je kvalitný pitný režim, denne treba vypiť asi 2,5 litra tekutín. A tiež vyvážená trochu viac slaná strava, pretože sodík viaže na seba vodu a dokáže udržať v organizme optimálne množstvo tekutín, ktoré podporujú frekvenciu krvného obehu.
  • Odporúča sa vstávať hlavne ráno z postele pomaly. Najprv si treba položiť nohy tak, aby boli vyššie než hlava, potom sa opatrne posadiť a až po chvíli sa postaviť.
  • Osvedčeným nápojom na zvýšenie tlaku je káva, ale rovnako pomôže aj zelený či čierny čaj.
  • Zradnou býva aj klimatizácia nastavená v letných mesiacoch na príliš nízke stupne. Rýchly prechod do horúčavy vonku môže spôsobiť závrate a náhlu nevoľnosť.
  • Predchádzať nepríjemným situáciám môžeme aj vínom, v ktorom sme nechali macerovať lístky rozmarínu asi 10 dní. Precedený vínový extrakt potom treba užívať ako liek po jednej lyžici ráno a večer.
  • Účinným prostriedkom na povzbudenie spomaleného krvného obehu je čajová zmes z kručinky farbiarskej, ktorú dostať v biopredajniach. Pitím bylinkového odvaru sa krv rozprúdi a tým je lepšie zásobovaný kyslíkom mozog i srdcovo-cievny systém.
  • Výbornou prevenciou problémov s nízkym tlakom je pravidelný pohyb. Takto si posilníme srdcový sval, ktorý ako lepšie fungujúca pumpa zrýchli krvný obeh. A to je naším cieľom. Na druhej strane treba organizmu dopriať aj dostatočný spánok.
  • Dobrou prevenciou je aj sprcha. Striedanie studenej a teplej vody a napokon premasírovanie tela uterákom pomáha krvný tlak zvýšiť.

Čo ho spôsobuje a čo zhoršuje

Príčiny tohto problému nie sú celkom preskúmané. Ale v súvislosti s chronickou hypotóniou sa hovorí o poruchách regulačných mechanizmov riadiacich tlak krvi ako dôsledku ochorenia periférnych nervov u pacientov s cukrovkou, s roztrúsenou sklerózou, Parkinsonovou poruchou alebo nádorom na mozgu. Väčšinou však nejde o chorobný jav, ale o stav, ktorý v istých chvíľach spôsobuje zdravotné ťažkosti. Eliminovať sa to dá vhodným životným štýlom. Symptómami nízkeho krvného tlaku trpia najčastejšie mladí ľudia, najmä dievčatá v období puberty, ale aj vysokí a štíhli ľudia. A tiež ženy s poruchami prijímania potravy, či už majú diagnózu anorexiu alebo bulímiu. Nízky krvný tlak sa väčšinou prejavuje pocitom neistoty pri zmene polohy, najmä pri prudšom vstávaní. Pre nedokrvenosť mozgu človeka pre chvíľkovú slabosť potočí, môže mať kinetické problémy i poruchy videnia. Nedostatočné prekrvenie mozgových ciev sa podpisuje aj po zhoršenie schopností sústrediť sa pri práci. Problémom, ktorý u ľudí s nízkym tlakom vyvoláva zdravotné ťažkosti, môže byť aj stres a pracovná preťaženosť.

Radšej sprcha ako kúpeľ

Ľudia s nízkym krvným tlakom by sa mali zásadne sprchovať. Pri horúcom kúpeli hrozí kolaps. Dôvod je jednoduchý. Vplyvom tepla sa cievy rozšíria a tlak sa prudko zníži. A spadnúť vo vani nemusí skončiť len modrinami. Najmä starší človek si môže poraniť hlavu alebo si spôsobiť zlomeninu.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com