Príma tipy od sporáka
08.02.2024
VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL – RUBRIKA Varenie je malá veda. Vajcia natvrdo alebo pečené zemiaky zvládne aj začiatočník, ale nie každý si trúfne na sviečkovú alebo parené buchty. Pomôžu dobré rady hodné zlatej varešky.
- Údené mäso varíme jeden a pol hodiny na jednej strane a potom rovnako dlho na tej druhej. Kratšiu dobu na zmäknutie, asi o 45 minút menej, potrebuje krkovička, karé a bôčik. Uvarené mäso necháme vychladnúť vo vývare, potom bude šťavnatejšie a nebude sa rozpadávať.
- Máte radi škvarky peknej zlatožltej farby? Sádlo, ktoré topíme, hneď na začiatku podlejeme vodou a neskôr, keď je sklovité, prilejeme trochu mlieka.
- Staršie vaječné bielka lepšie vyšľaháme, ak do nich pridáme pár kvapiek citrónovej šťavy.
- Výraznejšiu farbu hovädzej polievky dosiahneme, keď do vývaru pridáme cibuľu dočervena opečenú na panvici.
- Kedy správne soliť? Mäsovú polievku, keď začne vrieť, mäso určené na pečenie ešte pred vložením do pekáča.
- Ako prílohu na omáčku nemusíte mať vždy volské oko alebo opečené párky, stačí pár uvarených zemiakov z nedeľného obeda. Pokrájané na menšie kocky ich poobraciame na cibuľke spenenej s mletou červenou paprikou a dochutíme soľou a mletou rascou.
- Aj obrezky z bravčového mäsa a mastnejšie zvyšky môžeme využiť. Pomleté ich dochutíme mletým čiernym korením, mletou červenou paprikou, soľou, mletou rascou a posekanou cibuľou i cesnakom. Touto zmesou naplníme otvor, ktorý sme urobili do karé alebo do rebierka, prípadne do teľacej hrude. Upečieme a pri konzumácii oceníme zvýraznenú chuť mäsa klobáskovou plnkou.
- Ak rybu asi hodinu pred tepelnou úpravou namočíme do mlieka, mäso bude jemnejšie a zredukuje sa aj rybacia aróma.
- Vyškvarená slanina získa jemnú chuť, keď do roztopenej masti pridáme olúpané jablko a cibuľu.
- Pevný sneh z bielkov sa nám podarí, ak pridáme štipku soli alebo trochu citrónovej šťavy.
- Pripáli sa vám občas puding? Ľahká pomoc. Kastról treba pred naliatím mlieka vytrieť rastlinným tukom Hera. Okrem zábrany pred nehodou s pripálením dodá pudingovej zmesi jemnejšiu chuť.
- Aby sa cestoviny uvarili rýchlejšie, ešte pred vložením potraviny prisypme do vriacej vody lyžičku hrubozrnnej morskej soli. Postačí však aj obyčajná.
- Tuk z mäsového vývaru odstránime papierovými utierkami, ktoré postupne rozprestrieme na povrchu.
- Polievky, ale aj omáčky, ochutíme octom až po odstavení z ohňa, iank by sa mohli zraziť.Ak sa nám žĺtková alebo kyslá omáčka zrazila, s trochou mlieka ju ručným mixérom rozšľaháme dohladka.
- Mäso posolíme až tesne pred prípravou, inak by zvlhlo a vytiekla by z neho šťava.
- Aby ovocie nekleslo pri pečení na dno, najprv ho obalíme v troche cukru a múky a až potom kladieme do cesta.
- Ak chceme dosiahnuť, aby mal karfiol peknú bielu farbu, skúsme do vody, v ktorej túto zeleninu varíme, pridať trochu mlieka.
- Ak formu na pečenie ohrejeme v teplej rúre, na jej vymastenie budeme potrebovať menšie množstvo tuku.
- Sardinky v oleji patria k zdravým potravinám, no olej končí často vo výlevke. Je to však dobrý zdroj vitamínov a minerálov, preto si ho odložme a pokvapkajme ním pizzu s tuniakom alebo cestoviny.
- Ak nemáme dostatok mletého mäsa, zväčšiť jeho objem nám pomôže šálka varenej ryže, ktorú do mäsa dobre zamiešame.
- Rajčiakovú polievku alebo omáčku môžeme vylepšiť medom, získa zaujímavú chuť.
- Starší stvrdnutý marcipán môžeme nastrúhať a pridať ich do cesta na koláč, ktorý neobvyklej prímesi získa lepšiu chuť.
- Chuť zeleninových polievok môžeme zvýrazniť zamiešaním pár malých kúskov syru gorgonzola. Vhodné sú najmä brokolicová a karfiolová.
- Ak chystáme pohostenie pre menšie deti, môžeme do piškótového cesta na bábovku primiešať lentilky. Bude pekne farebná, ale aj neodolateľne chrumkavá. A čokoládovému bonusu sa potešia určite aj starší stolovníci.
- Ak varíme polievku s údenou klobásou, tak ju na niekoľkých miestach pred vložením do hrnca prepichnime vidličkou, aby pustila šťavu a zvýraznila tak chuť jedla.
- Na vysypanie foriem na pečenie múčnikov nemusíme použiť vždy múku. Chutnejšou alternatívou je kokosová múčka alebo mleté orechy.
- Chutnú sladkokyslú zálievku na šalát si pripravme samostatne do umelohmotnej fľaše a z tekutiny odlejme, až keď ideme servírovať čerstvý zeleninový šalát. Takto bude perfektne chrumkavý. Pred použitím treba fľašou vždy zatriasť, aby sa všetky ingrediencie vrátane byliniek dobre premiešali.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.canva.comphotosfree