Príprava na Vianoce nie je maratónsky beh
DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA Vianoce, to nie je len sviatok radosti. Všetci, ktorí považujú za súčasť prípravy aj generálne gruntovanie bytu či domu, by vedeli rozprávať. Ak sa nechceme spoľahnúť na profesionálne agentúry, ktoré zvýšia už aj tak poriadne výdavky, neostáva nám totiž nič iné len si rezervovať dostatok času a energie a pustiť sa do roboty. Ale ešte predtým si treba všetko naplánovať, aby sme nerobili niečo opačne.
Upratovanie si naplánujme
Je dobré si urobiť zoznam všetkých prác, ktoré chceme do Vianoc stihnúť a reálne odhadnúť svoje možnosti. Nemusíme hneď robiť poriadky aj v pivnici a šatníku, to si nechajme na jar. Radšej sa sústreďme na obytné miestnosti, kuchyňu, spálňu a obývačku, aby sme pri dokončovaní štedrovečerného menu a pri spoločnej večeri mali pocit čistoty a dokonalosti. Ani starý strieborný príbor po tete sa nemusí nutne lesknúť novotou, ak ho nepoužívame. Jednoducho ho necháme v zásuvke, venovať sa mu môžeme v druhej polovici zimy.
Dôležité je tiež zapojiť do aktivít aj životných partnerov a deti. Menšie môžu pomáhať pri vykrajovaní keksov z cesta a písaní vianočných pozdravov rodine, od väčších môžeme žiadať perfektné upratanie detskej izby a pomoc pri vysávaní či drhnutí kachličiek alebo šúpaní zemiakov. A niektoré činnosti si môžeme odložiť na večer. Linecké pečivo a iné vianočné drobnosti sa dajú zlepovať a zdobiť pokojne aj počas sledovania televíznych programov. A treba ich motivovať aj pri príprave darčekov, ktoré chystajú pre svojich blízkych. Vlastnoručne vyrobené drobnosti môžu zabaliť do obyčajného hnedého papiera, ktorému vdýchne výnimočnosť farebný motúz a najmä doplnky z kuchyne - badyán, škorica či iné korenia a tiež sušené kolieska pomaranča.
Zbaviť sa zbytočností
Ono sa to nezdá, ale tie solitérne nákupné tašky, ktoré počas roka naplnené po okraj znášame z hypermarketov, predstavujú prílev aj množstva nových vecí do domácnosti. Až zrazu nieto miesta. Takto poriadok neurobíme nikdy, určite nie taký, ktorý vydrží dlhšie. Preto sa v prvom rade treba zbaviť starých, nepotrebných vecí. O tých znehodnotených ani nehovoriac, bez milosti ich vyhoďme. Pokazená stolička, zafarbené tričko, dolámaný dáždnik, to všetko zaberá zbytočne miesto. Pozorne prezrime aj poličky v komore, určite sa nájdu staré orechy, na ktoré sme už dávno zabudli, alebo kompót po záručnej dobe. Pri samotnom upratovaní treba začať zhora nadol a prvou je likvidácia prachu, až potom mokré techniky.
Logický harmonogram prác:
- utieranie prachu (môžeme aj pomocou mokrej handry)
- umývanie okien, prípadne pranie záclon a závesov
- umývanie interiérových dverí a čistenie sklenených výplní i zrkadiel, tiež obrazovky monitorov a televízora
- povysávanie kobercov i čalúnených častí nábytku, prípadne tepovanie sedacej súpravy
- umývanie a leštenie povrchu nábytku špeciálnymi prípravkami
- rozmrazenie a vyčistenie chladničky i mrazničky (to môžeme urobiť aj v predstihu, aby sme potraviny z predvianočných nákupov kládli do čistého spotrebiča)
- poriadok v kuchynskej linke, umývanie skriniek, kachličiek, sporáka i digestora
- upratanie kúpeľne a toalety
- umytie dlážky v predsieni, v prípade plávajúcej podlahy v celom interiéri
Na záver krehké sklo
Napokon môžeme doniesť vianočné ozdoby a pokiaľ ich ostatní členovia rodiny povešajú na živý alebo umelý stromček, my si ešte pre spokojnosť duše umyjeme všetky sady pohárov a sklenené vázy a misy z vitríny. Najlepšie je opláchnuť ich v saponátovej vode, nechať stiecť na kuchynskej utierke a napokon vyutierať do sucha.
Upratovanie uľahčia...
...kvalitné handry a čistiace prostriedky, jelenica je napríklad výborná na leštenie skiel. A nezabúdajme na pracovné rukavice i výživný krém, aby sme si ochránili ruky. Pre zvládnutie množstva manuálnych prác si ich treba rozdeliť do viacerých dní a vždy si dopriať dostatok odpočinku. Aby sme už z predvianočného upratovania neboli tak vyčerpaní.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com