Problémy so štítnou žľazou

29.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU    So štítnou žľazou súvisia viaceré ťažkosti, ktoré môžu mať rôzne symptómy. Mnohých ľudí ani nenapadne, že dôvodom zdravotných komplikácií je práve táto časť lymfatického systému. Či už je to chronická únava alebo väčšie hmotnostné zmeny v priebehu krátkej doby.

Štítna žľaza, ktorá je umiestnená na prednej časti hrdla, produkuje dva hormóny, ktoré sú dôležité pre viaceré procesy. Pre metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín, pre látkovú premenu v tkanivách, pre tvorbu tepla, pre rast svalovej i kostnej hmoty a pre vyrovnávanie hladiny vody a cukru v tele. Zhoršením funkčnosti štítnej žľazy dochádza k nerovnováhe vylučovaných hormónov a komplikuje sa zdravotný stav i psychika pacienta.


Znížená i zvýšená produkcia

Predpokladom dobrej funkčnosti štítnej žľazy je dostatok jódu. Nachádza sa v mlieku, v cibuli a v rybách. Ale i v kuchynskej soli, ktorá sa ako denne konzumovaná pochutina obohacuje jódom pri priemyselnom spracovaní. Dôvodom pre problémy so štítnou žľazou býva preto často autoimunitná porucha, k rizikovým pacientom patria najmä diabetici a reumatici.

Pri zníženej funkcii je človek chronicky unavený, spavý až apatický, často trpí depresiami. Ak sa problém niekoľko rokov nediagnostikuje, pacient môže trpieť rôznymi ťažkosťami – nechutenstvom, zápchou, svalovými problémami, opuchom tváre a končatín, neznášanlivosťou chladu, zníženým potením, suchou pokožkou, prírastkom na hmotnosti, vysokým krvným tlakom, vysokou hladinou cholesterolu, nepravidelným menštruačným cyklom i sexuálnymi poruchami. V prípade zvýšenej produkcie hormónov zvykne pacient chudnúť, býva vyčerpaný, trápia ho hnačky, búšenie či arytmia srdca a ženy ohrozuje osteoporóza. Problémom býva tiež nadmerné potenie, neznášanlivosť tepla, častý pocit smädu a hladu, vypadávanie vlasov, zhoršenie pleti, precitlivenosť a zlá koncentrácia a neraz aj zväčšenie štítnej žľazy, tzv. struma, či poškodenie očí, kedy sa očné buľvy zväčšia a vysunú z očných jamiek.


Nevyhnutná liečba

Extrémy funkčnosti štítnej žľazy sa dajú, samozrejme, riešiť. Po stanovení diagnózy sa určí vhodná liečba, ktorej cieľom je eliminovať tvorbu hormónov alebo doplniť organizmu chýbajúce a tým sa situácia pacienta mení od základov k lepšiemu. V prípade extrémne zvýšenej funkcie štítnej žľazy je niekedy nutné ju operatívne odstrániť. Po takomto zákroku si musí pacient dôležité hormóny zabezpečovať liekmi do konca života.


Poznámka: Choroby štítnej žľazy postihujú častejšie ženy ako mužov. Problémom je, že symptómy sú u pacientok strednej a staršej vekovej kategórie horšie identifikovateľné. Podobajú sa prejavom klimaktéria, ako je únava, potenie a zmeny hmotnosti. Ak má človek podobné komplikácie, je dôležité žiadať vyšetrenie endokrinológom, pretože ťažkosti so štítnou žľazou sú liečiteľné a kvalitu života znehodnocujú zbytočne.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com