Riziká kúpania v prírode

06.07.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Osviežiť sa kúpeľom v chladivej vode v horúcich dňoch, tomu odolá len málokto. A pretože pobudnúť a oddýchnuť si v prírode nemáme pre pracovné povinnosti príliš často príležitosť, pred kúpaliskom s umelým bazénom uprednostníme vylihovanie pri jazere. A občas to robíme aj z finančných dôvodov, keďže cena vstupeniek na mestské kúpaliská z roka na rok rastie. No mali by sme si byť vedomí niektorých rizík, ktoré kúpanie v prírodnej vode pre naše zdravie predstavuje.

Zaplávať si vo vode, ktorej stav nepoznáme, môže byť nebezpečné. A úplným hazardom je nerešpektovať tabuľku so zákazom kúpania v konkrétnej lokalite. A dôvody?

  • Možné znečistenie jazera spodnými vodami najmä v súvislosti s nezodpovedným správaním niektorých majiteľov blízkych hospodárskych dvorov, ktorí zvyknú vypúšťať chemické látky alebo nemajú doriešené žumpy, preto takto kontaminovaná voda napríklad v rybníku môže byť zdrojom nákazy.
  • Prítomnosť vodných vtákov môže byť dôvodom pre komplikáciu s parazitom – cez porezanú miesto alebo inú ranku sa pod pokožku dostane cerkária, vývojové štádium pĺža, čo spôsobí zápal s vyrážkami, telo sa uhynutej larvy zbaví až po niekoľkých dňoch.
  • Zotrvávanie v mokrých plavkách po okúpaní vo vode máva nepríjemné následky - gynekologické a urologické infekcie spôsobené chlamýdiami. Tieto baktérie sú aj príčinou zápalu očných spojiviek.
  • Veľmi nebezpečné sú sinice. Pri premnožení mikroorganizmov sa vyskytuje v podobe súvislej kaše na hladine jazera, ktorá v daždi klesá na dno. Tomuto vodnému kvetu sa darí najlepšie v horúčavách. Obsahuje toxíny, ktoré spôsobujú žalúdočné a črevné ťažkosti, ale najviac nebezpečné sú sinice pre alergikov s dermatologickými ťažkosťami a pre astmatikov, ktorým môžu vyvolať záchvat. Deťom, starším ľuďom a pacientom so zníženou imunitou oslabujú obranyschopnosť organizmu, výsledkom je pocit únavy a slabosti.
  • A riskantné je aj skákať hlavičku v neznámom prostredí jazera alebo bagroviska naplneného vodou. Nejeden odvážlivec doplatil na podobný športový výkon, keď narazil na skalu skrytú pod hladinou a utrpel vážne poranenie hlavy či chrbtice.
  • Skákanie alebo rýchly vstup do chladivej vody sa tiež nevypláca. Rozhorúčené telo by sme mali ochladzovať postupne. Inak hrozí, najmä u starších ľudí, náhla príhoda.

Aj amatér dokáže problematickú vodu zhodnotiť

Aby sme podobným ťažkostiam vyhli, mali by sme vyhľadať údaje o konkrétnom jazere či rybníku a v prípade negatívnych informácii sa radšej poobzerať po dôveryhodnejšej lokalite. Nedostatkom je už absencia toalety, spŕch a zdroja pitnej vody. A niekedy stačí kvalitu vody zhodnotiť vizuálne. Už jej farba a zápach môže už pri prvom kontakte odrádzať. Aj pri najmenších pochybnostiach netreba do takejto vody vchádzať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com