Riziká zimnej prechádzky so psíkom

31.01.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - ZVIERATKÁ DOMA    Príroda chce svoje. Vyvenčiť psíka treba aj v tom najchladnejšom počasí. Nič sa nedá robiť, iba sa aj v mraze alebo počas hustého sneženia dobre obliecť a nechať svojho miláčika vyvetrať. No podobne ako nám, i zvieratku môže ublížiť extrémny terén a spôsobiť mu poranenie labky. Čo konkrétne ho ohrozuje?

  • Nebezpečná môže byť námraza na chodníkoch, ktorá sa vytvorí po krátkom oteplení a ďalšom zmrazení snehu. Ten sa zmení na ostrý podklad, ktorý môže psa aj poraniť. Je lepšie ho preto nechať pobehať na voľnej ploche trávnika, kde je sneh panenský, a nie po udupaných cestičkách, kde sa môže navyše na zľadovatenom úseku šmyknúť. Ak dôjde k poraneniu, reznú ranu musí zašiť veterinár. Treba ju potom niekoľko dní preväzovať, no zvyčajne sa rýchlo zahojí.
  • Riziková je aj posypová soľ. Psíkovi, ktorý môže mať drobné ranky na labke, spôsobuje bolesti. A dlhší kontakt so soľou môže mať za následok poleptanie kože. Nepríjemná je aj škvára. Ak začne zviera krívať, pravdepodobne sa poranilo o ostré hrany skaliek. Podobne ošetrené terény, ktoré pomáhajú nám ľuďom, je múdrejšie pri venčení skôr obchádzať. V každom prípade treba po príchode domov zvieratku skontrolovať všetky labky, či mu medzi prstami nezostala soľ či kúsky mechanického posypu.
  • Ak sme pobudli vonku trochu dlhšie a na chlpoch na nohách sa psovi vytvorila námraza - malé guľôčky ľadu na srsti, nesnažme sa ju nasilu odstrániť. Treba ju nechať v teplom prostredí roztopiť, prípadne labky osprchovať teplou vodou, potom ich vysušiť a potom ešte natrieť mastnejším krémom. Ten pomôže kožu na nohách zregenerovať.
  • Pri dlhej prechádzke ohrozuje psíka aj podchladenie a omrzliny, ktoré sa zvyknú tvoriť nielen na labkách, ale aj na ušiach a chvoste. Pri podozrení je vhodné navštíviť veterinára.
  • Preventívne treba prerastajúce chlpy odstrihávať a vankúšiky na labkách mastiť krémom, nie však parfumovaným, ale prírodným, aby mu v suchom mrazivom prostredí nepraskala koža. Existujú aj špeciálne balzamy, ktoré vytvoria dostatočne odolnú tenkú vrstvu a labky pred mrazom efektívne ochránia.
  • Ak sa chystáme s naším miláčik na pobyt vo vysokých horách, jeho spôsobilosť v súvislosti s vekom alebo zdravotnými problémami by mal zhodnotiť veterinár. Starším psom vo vyššej nadmorskej výške môže zlyhať srdce a nestihnú sa tak rýchlo zadaptovať. Pri šantení v hlbokom snehu ohrozuje najmä menšie rasy zápal žalúdka alebo čriev, ktorý sa prejavuje hnačkami a vracaním. A spontánne správanie psíka môže napokon zaviniť tragédiu, ak vbehne na zjazdovke pod snežný skúter alebo snowboard.

Poznámka: Pri prechádzke v zimnom teréne, treba dávať pozor, aby pes nelízal posypovú soľ, lebo sa mu dostane do tela. Výsledkom bývajú zažívacie problémy, no vážnejšie následky môže mať psík, ktorý trpí ochorením srdca alebo obličiek.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com