Ruža, ktorá kvitne na Vianoce
ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY Okrem vianočného stromčeka patrí k sviatočnej atmosfére aj vianočná ruža alebo, inak, vianočná hviezda. Tento symbol najdôležitejších rodinných sviatkov roka si môžeme dokonca vybrať podľa obľúbenej farby. Niekto siahne po klasickej červenej, iný ocení fialovú odrodu alebo sa bude tešiť z bieleho či lososového variantu.
Táto rastlina známa pod menom prýštenec alebo mliečnik najkrajší pochádza z Mexika, kde dosahuje výšku až niekoľkých metrov. Jej kvety používali indiáni ako prírodný zdroj farbiva na textil a niektoré časti rastliny aj na liečenie zdravotných ťažkostí. Do Európy sa dostala v prvej polovici 19. storočia. Status symbolu Vianoc získala aj vďaka brazílskym misionárom, ktorí ju zvykli sadiť pri kostoloch. A čiastočne sa o to zaslúžil aj ročný rytmus vianočnej ruže, ktorej vrchné listy sa krásne zafarbia práve v období Vianoc. Ak jej k tomu pomôžeme správnou starostlivosťou.
Ako ju kupovať:
- Ak chceme mať rastlinu v plnej kráse práve na Vianoce, je vhodné ju kúpiť 2 až 4 týždne pred sviatkami.
- Pri výbere si dobre pozrieme listy, či nie sú povädnuté alebo napadnuté plesňou či škodcami, kupovať by sme nemali ani rastlinu s drobnými kvietkami sýtožltej farby, takáto rýchlo odkvitne. Púčiky by mali byť zelené.
- Pri transporte ju treba zabaliť do papiera, aby nezažila teplotný šok, najviac jej prekáža chlad a mráz.
Čo vianočná ruža ako tropická rastlina potrebuje:
- stabilné prostredie bez prievanu
- teplotu v miestnosti 18 až 20°C
- dostatok vlhkosti vo vzduchu
- primerané zalievanie vlažnou vodou, priveľké množstvo môže spôsobiť rapídne zožltnutie a opadávanie listov
- rosenie listov a prihnojenie zeminy raz do týždňa
Aby zakvitla v pravý čas:
- Ak do Vianoc chýba ešte niekoľko týždňov, umiestnime ju skôr v tmavej miestnosti, aby sme proces kvitnutia spomalili.
- Krátko pre Štedrým dňom ju uložíme na svetlé miesto, ale priame slnko neznáša, rovnako jej prekáža radiátor alebo iný zdroj tepla.
- Predĺžiť čas kvitnutia aj počas sviatkov a po nich môžeme presúvaním rastliny do chladnejšej miestnosti na noc.
- V prípade, že nám vianočná ruža ako rastlina imponuje, môžeme si ju na jar po zrezaní vršku presadiť a pestovať na balkóne na chránenom mieste v závetrí.
Pri rezaní ruže opatrne
Pri manipulácii a najmä zrezávaní vianočnej ruže by sme mali byť opatrní, treba si hneď riadne umyť ruky. Vytekajúca mliečna šťava je totiž jedovatá, látky, ktoré obsahuje, dráždia sliznicu i pokožku.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com