Ryba na tanieri

04.06.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    Rybacia polievka s ikrami, vyprážaný kapor, plnený pstruh alebo filé z lososa, kto by len podobným pokušeniam odolal. S výnimkou ľudí, ktorí ryby a morské plody vôbec nejedia, by sa väčšina k podobnému menu ochotne prihlásila.

Ryby vhodne upravené neuspokoja iba naše chuťové poháriky. Ich konzumácia má zmysel v prvom rade pre naše zdravie. Čo všetko dokážu?

  • Pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu i tuku v krvi. Tým zmenšujú náchylnosť na tvorbu krvných zrazenín a zároveň sa znižuje riziko mozgovej príhody alebo srdcového infarktu.
  • Prítomné mastné kyseliny omega-3 pomáhajú spevňovať kĺby a zlepšujú stav pacientov s reumatickou artritídou.
  • Rybací tuk funguje u pacientov s vredovou kolitídou, ktorým nezabrala klasická liečba rozsiahleho zápalu vnútorností.
  • Ryby by mali konzumovať aj ľudia, ktorí trpia kožnými ochoreniami. Svrbenie a šúpanie kože ako symptómy psoriázy pomáha zmierňovať tuk z rýb.
  • A treba spomenúť aj budovanie odolnosti organizmu voči rôznym druhom rakoviny vďaka pravidelnej konzumácie rybacích jedál. Ide však hlavne o morské ryby a konzervované sardinky v oleji, ktoré obsahujú najviac užitočných mastných omega-3 kyselín.

Koľko ich máme skonzumovať?

Odborníci odporúčajú dve rybacie jedlá týždenne. Jedno by malo byť tepelne upravená ryba ako hlavný chod na obed, druhým variantom môže byť nátierka z rybacej konzervy alebo asi 150-gramová porcia údenáča či kyslého zavináča zo sleďa.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com