Emancipované, ale vystresované

03.01.2025

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB    Dlhodobý stres a množstvo povinností sa zaručene raz podpíšu pod poškodenie organizmu alebo aj psychické ťažkosti. Býva to problém najmä tých žien, ktoré si často zoberú na plecia viac, než je zdravé.

Jeseň je v plnom prúde a s chladnejšími mesiacmi sa vrátili do nášho života bežné starosti. Už sme aj pomaly zabudli na úžasnú dovolenku v zahraničí, kde sme na pár dní príjemne vybočili zo stereotypu, a pokožka ošľahnutá slnečnými lúčmi tiež pomaly bledne. Teraz je ten pravý čas preštudovať pod lupou detailne osobné zvyklosti, rozpoznať možný stresový potenciál a hľadať riešenie, ako sa lepšie vyrovnávať s dennými ťažkosťami. Pretože dlhodobé napätie zraňuje telo i dušu.

Síce rovnoprávne, ale...

Pre ženy je mimoriadne ťažké správne vybalansovať čas a energiu vloženú do zamestnania, domácich povinností a relaxu. Oficiálne sa síce hovorí o rovnoprávnosti oboch pohlaví, tá však funguje len čiastočne. Ženy zvládajú kariéru, no zároveň aj domácnosť a výchovu detí, takže stále ťahajú za kratší povraz. Navyše deklarovaná rovnosť pri výbere povolania pre mužskú i ženskú časť populácie sa síce napĺňa, problémom je však výška ohodnotenia. Za rovnako kvalitne odvedenú prácu na tom istom poste dostávajú ženy nižší plat ako ich kolegovia. A dokonca sú poverované povinnosťami a službami navyše, ktoré vôbec nesúvisia s ich pracovnou náplňou. Odmietnuť sa však neodvážia, mohli by prísť o prácu. A ekonomická kríza z posledných rokov skomplikovala situáciu ešte viac. To všetko ženu ešte viac stresuje , mnohé trpia pocitom bezmocnosti.

Málo voľného času

Z prieskumov vyplýva, že asi dve tretiny zamestnaných žien si nájdu počas pracovných dní pre seba maximálne hodinku. A tretina dokonca zredukovala duševný relax na polhodinku pri káve s priateľkou. Najväčším deficitom oddychu trpia ženy vo veku 30 až 49 rokov, čo je typické obdobie výchovy detí. A špeciálnou kategóriou sú osamelé matky, ktoré musia v rodine zastúpiť funkciu a povinnosti oboch rodičov. Ženy všeobecne narážajú často na patriarchálne názory v bezprostrednom okolí a pociťujú diskrimináciu. Okrem aktivity v domácom prostredí výrazne prispievajú aj do rodinného rozpočtu nezanedbateľným príjmom, no uznania ani iný druh satisfakcie sa im nedostáva. Mnohým mužom, žiaľ, chýbajú v ich slovníku slová ohľaduplnosť či tolerancia, nejeden býva stelesnením sebectva, ktorý nedbá na potreby svojej partnerky.

...až ochorie telo

Výsledkom veľkej a chronickej záťaže môže byť zdravotný problém. Ak sa žena nemá šancu zastaviť a v jej živote chronicky absentujú príležitosti na oddych, môže napokon skončiť u lekára. Typickými zdravotnými ťažkosťami dlhodobého stresu sú vysoký krvný tlak, nadváha i cukrovka a problémy s pohybovým aparátom, najmä so stavcami chrbtice. Človek je schopný zvládať krátkodobý stres, ale chronické preťaženie pôsobí na telo negatívne. A za istých okolností, keď zohrajú úlohu napríklad i genetické dispozície, sa môže rozvinúť aj rakovina. Dlhodobý stres škodí i mozgu, najviac postihované bývajú oblasti, ktoré spracúvajú emócie. Časom môže žena prežívať ataky strachu a paniky.

Utrápené k depresii

Chronický stres môže byť aj istou cestou k depresii. Tento stav neprichádza nikdy náhodou, bez príčiny a väčšinou má dlhú históriu. Počas terapie napríklad vysvitne, že pacientka je s preťaženosťou konfrontovaná už od detstva. Vlastne je na takýto stav zvyknutá a nepovažuje ho za nezvyčajný. Po rokoch záťaže však napokon telo i psychika zlyhajú, majú svoje hranice. Utrpenie sa ešte zvyšuje pri kolísaní hormonálnej hladiny v priebehu mesiaca, čo zvykne vyviesť z rovnováhy aj zdravú, nie to ešte fyzicky a duševne vyčerpanú ženu.

Včasná pomoc

Kto si svoj stav neuvedomuje, pomoc nevyhľadá. K lekárovi alebo k terapeutovi prichádzajú len tie ženy, ktoré majú už veľké starosti. Lepšie by však bolo, keby ich navštívili skôr. Pretože čím včaššie sa problém pomenuje, tým ľahšie sa hľadá riešenie. A nemali by sa podceňovať ani menšie ťažkosti – poruchy spánku, bolesti hlavy, stuhnuté svaly. Všetko sú to momenty hodné konzultácie s odborníkom. Netreba čakať až na totálny kolaps.

Tipy na hľadanie rovnováhy

  • Výborný na odbúravanie stresových hormónov je vytrvalostný šport ako cyklistika alebo džoging. A niekomu sa ľahšie športuje v kolektíve. Spýtajte sa preto svojej priateľky, či sa nepridá, alebo sa zapíšte do kurzu v blízkosti bydliska.
  • Uvoľňujúce techniky pomáhajú duši nachádzať pokoj – či už dychové meditácie, jóga, čikung cviky, taj-či alebo autogénny tréning.
  • Niet nad zdravý životný štýl, v ktorom nechýbajú vychádzky do prírody. Tá dokáže zázraky.
  • Dobrý ženský lekár sa dá vyvážiť zlatom. Najmä ženy, ktoré trpia predmenštruačnými bolesťami a majú nepravidelný cyklus, by mali poriadne zvážiť výber gynekológa. Nehanbite sa ho vymeniť aj viackrát, kým nenatrafíte na takého, s ktorým sa vám dobre komunikuje a ktorému dôverujete.
  • Vyrozprávajte sa zo svojich problémov, hovorte s dôveryhodným človekom a naučte sa hovoriť nie! Nezabúdajte, že nikto nie je superman. Ak máte pocit, že veci nezvládate, pokojne presuňte niektoré povinnosti na priateľa, manžela, deti alebo kolegu.
  • Neodmietajte profesionálnu pomoc. Dostať sa z nekonečnej špirály preťaženia pomôže individuálna alebo rodinná terapia, pri ktorej spolu so špecialistami analyzujete svoj problém. Najmä v manželstve treba občas zhodnotiť zaužívané komunikačné modely a urobiť revíziu životného štýlu i rozdelenia zodpovednosti partnerov a ich povinností v domácnosti.
  • Naučte sa rozpoznávať a rozumieť signálom svojho tela, počúvajte ho. Berte samú seba vážne a dajte na svoje pocity, intuíciu. Keď ste dlhodobo podráždená, nespokojná so svojím životom, začnite podnikať niektorý z vyššie uvedených krokov.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com