Špeciálne koreninové zmesi
VARENIE - SKLADOVANIE Koreniny boli v minulosti jednou z najdrahších položiek domáceho rozpočtu. Dnes sú už bežnou súčasťou zásob každej kuchyne.
Jazykom rozoznávame štyri základné chute – sladkú, kyslú, horkú a slanú. Chuťovými pohárikmi vnímame aj štipľavosť, ostatné vlastnosti pokrmov a nápojov identifikujeme čuchom. Máme v tomto smere rôzne nastavenia a preferencie. V obchode si každý vyberie tie svoje koreniny alebo ich kombinácie. A špeciálne zmesi si môže dokonca namiešať doma aj sám.
Polievková zmes:
30 g čierneho korenia, 10 g bieleho korenia, 5 g strúhaného muškátového orieška, 2 pomleté bobkové listy, 5 g tymiánu, 5 g klinčekov, 20 g ďumbiera, 5 g muškátového kvetu. Všetko dobre roztlčieme, premiešame a uložíme do uzatvárateľnej nádoby. Zmes vhodná do vývarov a bielych polievok.
Zmes na baraninu:
2 diely suchej šalvie, po 1 diely mletého nového korenia, čierneho korenia, klinčekov, ďumbiera a suchej citrónovej kôry. Všetky ingrediencie roztlčieme a premiešame. Zmesou potierame mäso pred tepelnou úpravou, vhodná je na pečené mäsá a kurča.
Zmes ragú:
2 diely sušených húb, 1 diel muškátového kvetu, 1 diel muškátového orieška a ½ dielu ďumbiera. Pomleté premiešame. Hodí sa na dochutenie teľacieho a kuracieho ragú i bielych polievok.
Talianska zmes:
Po 1 diely majoránu, tymianu, saturejky, rozmarínu, šalvie, bazalky a mletého čierneho korenia. Roztlčené koreniny zmiešame. Používame pri príprave karbonátok, rizota, špagiet či duseného mäsa s rajčiakmi.
Zmes karí:
Typickú indickú zmes zvanú masála získame rôznymi kombináciami. V prvom prípade zmiešame kurkumu, ďumbier, kayenské korenie, rascu, koriander, čierne korenie, kardamón a klinček, v druhom zase ku kardamónu pridáme klinčeky, muškátový kvet i oriešok, škoricu, rascu a čierne korenie. Poslednou možnosťou je zmes čili, koriandru, kurkumy, rasce, feniklu a horčicového semena. Dobrá rada - pri príprave orientálnych pokrmov karí zmes najprv podusíme na tuku, až potom pridávame ostatné zložky.
Grilovacie zmesi:
Dajú sa vyskúšať viaceré alternatívy. V prvom prípade zmiešame červenú papriku, karí korenie, cesnakovú a cibuľovú šťavu (z nastrúhanej cibule a cesnaku) a soľ. Druhá zmes sa skladá z tymianu, šalvie, saturejky, čierneho korenia a strúhanej cibule a napokon do tretej namiešame ďumbier, petržlenovú vňať a postrúhanú cibuľu i cesnak. Zmiešaním koreninovej zmesi a oleja urobíme pastu, ktorou mäso pred grilovaním potrieme.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.everystockphoto.com