Špekáčikové hody v prírode

21.07.2024

VARENIE - PRÍPRAVA JEDÁL     Čas piknikov, výletov, opekačiek pri táboráku a víkendov strávených na chate je tu, zíde sa preto pár rýchlych a chutných receptov. V lese či na lúke každému dobre vytroví a všetko chutí dvakrát viac ako v panelákovej kuchyni, preto sa nemusíme zaťažovať náročnými receptami. Napokon, minimalizované podmienky to ani nedovolia.

Mnohí sa spoľahnú na klasiku. Chrumkavé, šťavnaté špekáčiky s horčicou a chlebíkom prídu pri večernom posedení pri táboráku s gitarou veľmi vhod. Na prvý pohľad žiadna veda. Stačí zastrúhať metrový konár, údeninu jednoducho nastoknúť a potom už len trpezlivo podržať nad ohňom. Ak však nechceme, aby bol zvonku opečený dočierna a vnútri ešte polosurový, zvoľme správnu taktiku. Mali by sme ho

  • narezať do kríža asi do tretiny dĺžky na oboch koncoch
  • opekať pomalšie – najprv ho nechať prehriať a keď sa začne potiť, môžeme ho dať bližšie k plameňu, vytekajúca šťava, ktorá po údenine steká, pomáha k lepšej chuti i farbe
  • nedávať špekáčik na priamy oheň, ale opekať ho v prúde horúceho vzduchu
  • nepredlžovať zbytočne túto činnosť, na dôkladné a zároveň dostatočné opečenie špekáčika do zlatista stačí asi 10 minút.

Nekvalitný sa rozpadá

Dôležitý je tiež výber špekáčikov. Mal by byť od poctivého výrobcu s vysokým obsahom mäsa, taký špekáčik pustí šťavu a pekne sa na okrajoch roztvorí a po upečení vonia drevom a je pevný i chrumkavý. Špekáčiky radšej kupujme pri pulte a nie balené v supermarkete. Tieto lacnejšie výrobky sú zložené najmä so sójovej múky a ďalších preparátov a preto sa nedajú poriadne opiecť, v teple sa potom rozpadávajú a po niekoľkých minútach sa scvrknú.

Neoceniteľné vylepšenia

Ak chceme byť originálny a potrpíme si na výraznejšie chute, môžeme si pripraviť marinádu, ktorou narezané špekáčiky pre opekaním potrieme. Príprava je jednoduchá. V miske si zmiešame sójovú a worcesterskú omáčku, trochu piva, korenie podľa výberu a pár strúčikov cesnaku. Druhou alternatívou môže byť kombinácia piva, kečupu, medu a cesnaku.

A čo takto tradičný "buřtguláš"?

Ak máme pri táboráku k dispozícii kotlík alebo sme na chalupe, môžeme si pripraviť špekáčikový guláš, po česky buřtguláš. Ako postupovať?

  • Dve cibule si nadrobno nakrájame a speníme na oleji.
  • Pridáme ošúpané zemiaky (asi 1 kg) nakrájané na kocky a olúpané špekáčiky (300 g) pokrájané na kolieska.
  • Zmes osolíme a pridáme rascu, bobkový list, mletú červenú papriku i celé korenie, zamiešame a chvíľu restujeme.
  • Podlejeme vodou a varíme domäkka.
  • Na záver zahustíme trochou hladkej múky rozmiešanej v mlieku, povaríme a ešte dochutíme soľou a majoránom.
  • Podávame posypaný čerstvou petržlenovou vňaťou s chlebom alebo pečivom. Na prilepšenie môžeme pridať kôpku nastrúhaného syra alebo lyžicu kyslej smotany.

Pozor na zdravotné riziká

Aj keď opekané špekáčiky alebo vejáriky domácej slaniny úžasne chutia, tento spôsob výživy by mal patriť k občasným. Netreba to preháňať ani s množstvom podobného jedla alebo ho počas pobytu na chate opakovať každý deň, aby sme sa neprepracovali k žalúdočným ťažkostiam, ktoré zážitky z výletu znehodnotia. Jesť spálené až zuhoľnatené časti špekáčika je dokonca nebezpečné, pretože obsahujú karcinogénne účinky a pri častejšej konzumácii by mohli odštartovať rast rakovinotvorných buniek v niektorej časti tráviaceho systému. A komu tento druh obživy na tanier vôbec nepatrí, sú malé deti, pacienti s chorým žlčníkom i ľudia s nízkym tlakom, ktorí by sa slaným údeninám mali vyhýbať.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com