Stres
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU – RIZIKÁ Stres je každodennou súčasťou nášho života. A psychológovia dokonca tvrdia, že zdravá dávka stresu neuškodí, ale skôr motivuje, poháňa človeka, aby bol aktívny. Horšie, ak na nás dolieha dlhodobý negatívny stres, ktorý najprv nezvládame psychicky a neskôr môžeme mať ešte aj vážne zdravotné problémy.
O stres zakopneme doslova na každom kroku. Stačí stretnúť namosúreného suseda, ktorý neodpovie na pozdrav, absolvovať rannú cestu v preplnenom autobuse, naraziť na šéfa práve, keď do práce meškáme desať minút, znášať uvravenú kolegyňu od vedľajšieho stola a vypočuť si ponosy na nespratného syna od učiteľky na rodičovskom združení. Vždy sa nájdu nové dôvody pre stres, pnutie, ktoré pomaly ale iste likviduje pocit rovnováhy a spokojnosti. Ak sa nabaľuje pričasto a dostávame ho vo veľkých dávkach, naša psychika ho nedokáže spracovať a zahodiť ako zbytočný pokrčený papier do koša a jedného dňa sa jednoducho zosypeme ako domček z karát.
Čo sa s organizmom pri strese deje
Pri každom konflikte, i menšom, sa pulz i krvný tlak prudko zvýši a dýchanie sa zrýchli. V exponovaných situáciách sa človek môže potiť, sčervenieť v tvári, prípadne pociťovať nevoľnosť. Je to výsledok pôsobenia stresových hormónov, ktoré sa uvoľňujú do krvného obehu. Pri frekventovanom výskyte stresových situácií je preťažený najmä kardiovaskulárny systém, čo môže vyústiť do infarktu. Stres preto treba eliminovať a najmä vedieť pravidelne sa odreagovať či už pri rodinných oslavách, pri športe, pri počúvaní hudby alebo čítaní obľúbenej knihy. Najťažšie je samozrejme vysporiadať sa s extrémnym stresom, ako je rozvod, strata zamestnania alebo úmrtie partnera či inej blízkej osoby. No intenzívny stres predstavuje aj odchod do dôchodku, výchova dospievajúcich detí či nadmerné pracovné zaťaženie. A podnetom pre stres, ktorý človek nevie prekonať, býva aj stereotypný štýl života bez pozitívnych zážitkov.
Zdravotné riziká dlhodobého stresu:
- emočná nestabilita, keď človek reaguje neadekvátne na podnety doma i v práci a komplikuje si vzťahy
- psychické problémy od podráždenosti, pocitov úzkosti, nespokojnosti i beznádeje až po depresie
- tráviace ťažkosti, problémy so zažívaním, bolesti brucha, časté hnačky ako dôsledok psychosomatických porúch
- poruchy spánku a pamäte, bolesti hlavy, svalové napätie v oblasti krčnej chrbtice
- problémy v intímnom živote
- vysoký krvný tlak, srdečná arytmia a infarkt
- vredy dvanástnika
- kožné problémy, napríklad u psoriatikov sa priebeh ochorenia v čase stresu výrazne zhoršuje
- strata obranyschopnosti, vyššia náchylnosť na infekčné ochorenia
- vyčerpanosť, chronický únavový syndróm, ktorý môže viesť k málokrvnosti, ischemickej chorobe srdca a poruchám štítnej žľazy
- cukrovka
- rakovina
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com