Sušenie bielizne v zime

30.01.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE   Rady starých mám sa stávajú opakovane aktuálnymi. Platí to aj pre sušenie šatstva v zimných mesiacoch. Aj na túto činnosť mali ženy kedysi svoje finty.

Všetci vieme, ako sa v zime komplikuje život s mokrou bielizňou v uzavretom priestore. Sušiť tričká a ponožky na radiátore alebo radšej postaviť sušiak preplnený dvoma praniami doprostred izby? V prvom prípade prichádzame o vzácne teplo a predražujeme si kúrenie, v druhom sa neúnosne zvyšuje vlhkosť v interiéri a tiež riziko tvorby plesní, čo je hotová pohroma pre astmatikov a vôbec pre všetkých jeho obyvateľov. Ponúka sa ešte jedna alternatíva.


Oprášte zabudnutý trik

Ak máte možnosť, zaveste bielizeň na šnúry pred oknom či na dvore alebo ju uložte na sušiak na balkóne a nechajte vymraziť. Ak si myslíte, že takto sa k suchému oblečeniu dopracujete len ťažko, mýlite sa. Mokré šatstvo v priebehu krátkej dobe zamrzne, prítomná voda sa premení na ľad. A potom sa začnú postupne uvoľňovať zmrznuté molekuly vody a bielizeň pomaly schne. Princíp úspešného sušenia na mraze súvisí s fyzikálnymi vlastnosťami exteriéru. V mrazivých dňoch je vlhkosť vzduchu dosť nízka, čo praje vyparovaniu vody. Rýchlejšie sa tak deje cez deň, v noci sa vlhkosť zvyšuje, preto sa odporúča umiestniť bielizeň na mráz ráno či predpoludním.


Výhody vymrznutej bielizne:

  • krásna prirodzená vôňa bez pridávanie chemikálií
  • ideálne riešenie aj pre alergikov a ľudí s citlivou pokožkou
  • dezinfekcia textílií, ktoré mráz zbaví baktérií a iných mikroorganizmov, rovnako molí či iných škodcov

Čo pomôže?

  • Do prania pridajte lyžičku soli, ktorá zabráni úplnému zamrznutia bielizne.
  • Zmrznutú a vysušenú bielizeň sa nesnažte hneď skladať, lebo vlákna by sa polámali a oblečenie by sa znehodnotilo. Nechajte ho najprv v teplom interiéri rozmrznúť.
  • Najľahšie vyžehlíte bielizeň bezprostredne po prenesení várky do interiéru a jej krátkom rozmrazení a zmäknutí.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com