Takto si uteráky udržia hebkosť

04.02.2024

DOMÁCNOSŤ - STARÁME SA O TEXTÍLIE    Aj vy ste si kúpili pôvodne hebké, jemné a mäkulinké uteráky, ktoré po niekoľkých praniach zdrsneli? Možno ste urobili pár chýb pri ich praní. Froté totiž vyžaduje špeciálnu údržbu. Akých vecí sa vyvarovať, aby sme mohli do skrine či do komody ukladať aj po roku uteráky stále príjemné na dotyk?

  • Kupovať treba kvalitnejšie výrobky, ktoré majú vyššiu gramáž nad 400 g na meter štvorcový. Vyberajme skôr druhy uterákov s dlhšími vláknami, tie zaručujú lepšiu savosť.
  • Nový uterák pred prvým používaním dvakrát operieme pri bežnej teplote, aby sa tkanina trochu zrazila, čím sa očká pevnejšie utiahnu a znižuje sa riziko drobných nehôd – zvyknú sa vyťahovať, ak sa do nich zachytia drobné predmety, bižutéria, zips alebo nechty. Vytiahnuté vlákno treba vždy pristrihnúť na dĺžku ostatných, nikdy sa ho nepokúšajme vytiahnuť úplne.
  • Nové uteráky perieme s rovnako sfarbenými, pretože pri prvých praniach, najmä tmavšie odtiene, púšťajú farbu. A nikdy ich nekombinujeme v pračke so šatstvom alebo bielizňou, prítomné háčiky a zipsy by mohli vyťahovať vlákna.
  • Bubon pračky sa neodporúča pri praní uterákov preplniť, stačí množstvo do jeho polovice. Pri plnom sa uteráky príliš odierajú o steny bubna, čo zvyšuje tvorbu chuchvalcov a znehodnocovanie froté tkaniny.
  • Ideálne rozpätie teploty pri praní je 40 až 50°C, potom ich treba riadne vyplákať, aby sa zbavili aj zvyškov pracieho prostriedku. Množstvo prášku treba dodržiavať podľa predpísaného návodu. Ak je ho priveľa, vlákna sa stávajú tvrdšími a farby rýchlejšie blednú. Ale aj málo pracieho prášku, čo spôsobuje odvápnenie vody, má za následok neželané tvrdnutie tkaniny.
  • Bielidlá používame zásadne pri praní bielych uterákov.
  • Neodporúča sa používať avivážne prostriedky, pretože zostávajú v medzerách tkaniny a zlepujú vlákna a postupne zhoršujú jej schopnosť absorbovať vodu pri utieraní. Aviváž spôsobuje aj tvorbu chumáčikov.
  • Uteráky je najlepšie sušiť v sušičke pri miernej teplote, v ktorej sa voľné vlákna alebo slučky oddelia od tkaniny a froté si zachováva hebkosť. Ale dobre sa sušia aj na čerstvom vzduchu niekde v tôni, prípadne na sušiaku v interiéri v zimnom období. Nesprávne je sušenie na radiátore alebo na priamom slnku, vtedy sa vlákna lámu a froté stvrdne.
  • Uteráky sa nemajú žehliť, pretože horúci kov znehodnotí slučky a zamatový vzhľad i schopnosť sať vodu sa stratí. Usušené ich jednoducho poskladáme a uložíme na poličku.


Poznámka: Všetky odporúčania platia, samozrejme, aj pre ostatné výrobky z froté, napríklad pre župany.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com