Telo má svoje limity
ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB Biorytmus je zázračné slovíčko, ktoré berieme skôr ako ľahšiu tému. Veď ja predsa svoje telo poznám najlepšie, povie si každý. No príroda nikoho nepustí. Ak niektoré jej princípy vo vzťahu s limitmi organizmu podceníme, sme občas reakciou vlastného tela nemilo zaskočení.
Všetci sme bytosti konštruované na rovnakom princípe a máme preto stanovené hranice našich možností. Niektorí trénovaní jedinci ich síce prekračujú obdivuhodnými výkonmi, ale prevažná časť populácie si klasickú tabuľku fyzickej i psychickej výkonnosti v priebehu 24 hodín môže pokojne zavesiť na nástenku nad pracovným stolom.
Striedanie fáz...
... vrcholiacej energie a útlmu sú zákonité. Každý predsa cíti, že po veľkej záťaži musí zvoľniť tempo a mozgovým bunkám i svalom poskytnúť aspoň krátkodobý odpočinok. A aby sme predchádzali možným kolapsovým situáciám alebo stavom vyčerpanosti, treba si osvojiť silné i tie slabšie denné časové úseky a rešpektovať ich. Graf našej výkonnosti počas dňa vyzerá nasledovne:
- 6. až 9. hodina – postupný nárast rannej aktivity
- 9. až 11. hodina – citeľné zrýchlenie nárastu fyzických i duševných síl.
- 12. hodina – vrchol kondície, čas na náročné úlohy.
- 12. až 15. hodina – prebieha prvá fáza poklesu výkonnosti.
- 15. až 16. hodina – tentoraz prežívame opätovný prudký vzostup.
- 16. až 17. hodina – energiu si úspešne udržiavame.
- 17. až 21. hodina – nastáva pomalé ubúdanie síl.
- 21. hodina – posledná príležitosť v pracovnom dni na relatívne slušné výkony, potom to už s energiou ide dolu vodou.
Poznámka: Predošlé časovanie výkonnosti je orientačné. Rozhodujú aj individuálne dispozície a správanie jedincov, ku ktorým patrí aj fakt, že niekto sa dokáže učiť na skúšky alebo pracovať, napríklad tvoriť, výhradne v noci. Napriek tomu, že táto časť 24-hodinového každodenného cyklu je pre väčšinu populácie energeticky mínusová a zasľúbená spánku.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com