Uhorkové zásoby

14.07.2024

VARENIE - SKLADOVANIE    Je to radosť pozrieť sa na úctyhodný zástup zaváracích pohárov s uhorkami v komore. Táto zelenina v sladkokyslom náleve patrí k najobľúbenejším pochutinám k mäsovým jedlám najmä v zimnom období. Ale vyžaduje si to čas i dosť práce, kým sa polička k spokojnosti gazdinky a jej celej rodiny zaplní.

Aj keď sterilizované uhorky patria ku klasickým osvedčeným receptúram, občas sa niečo pokazí. Ako pri každej ľudskej činnosti. Povedzme si, ako postupovať, aby sme si mohli o pár týždňov na tanier položiť chutné a správne chrumkavé uhorky?

  • Na prípravu sterilizovaných uhoriek treba kupovať nakladačky, ktoré sa zvyknú predávať v období od polovice augusta do polovice septembra. Najlepšie sú uhorky menšej veľkosti maximálne do 12 cm. Väčšie plody použijeme na prípravu plátkov alebo pozdĺžnych rezov či zeleninových šalátov v sladkokyslom náleve.
  • Spracujeme ich do dvoch dní a zatiaľ ich uskladňujeme v tmavej chladnej miestnosti, inak by mohli žltnúť, plesnivieť a mäknúť.
  • Najprv ich roztriedime podľa veľkosti a dobre poumývame. Ak sme zbierali plody vo vlastnej záhradke, kvôli zvyškom hliny ich treba umyť viackrát, pričom si pomáhame kuchynskou kefkou. Potom odstránime okvetie a stopky.
  • Do pohárov ich ukladáme tak, aby sa ich zmestilo čo najviac. Na dno najprv vložíme podľa vlastnej receptúry rôzne ingrediencie ako konárik kôpru, kúsky chrenu a cibule alebo plátky mrkvy. Uhorky vkladáme na stojato prvý i druhý rad, v prípade väčších môžu druhý rad tvoriť menšie uhorky poukladané poležiačky. Najvrchnejšou vrstvou, uloženou natesno, zafixujeme celý obsah pohára, aby v ňom plody voľne neplávali.
  • Zalejeme nálevom, každý si rozhodne, či má radšej viac alebo menej kyslý. Pri jeho príprave sa odporúča používať obyčajnú kuchynskú soľ, pretože morská môže zapríčiniť horkú chuť uhoriek, množstvo octu určí konkrétna receptúra.
  • Poháre zavrieme viečkom a sterilizujeme. Litrové poháre treba pri teplote 80°C sterilizovať 15 minút, väčšie, napríklad 4-litrové, 25 minút. Ak necháme uhorky v hrnci dlhšie, môžu zbytočne zmäknúť a stratia povestnú chrumkavosť.
  • Nežiaduce mäknutie býva aj dôsledkom zlého výberu plodov, ktoré boli prezreté, dlhšie skladované alebo začali plesnivieť.
  • Ak začnú uhorky časom dostávať sivú farbu, znamená to, že do zle uzavretého pohára sa dostal vzduch alebo že boli nedostatočne sterilizované.

Skúsme aj kvasené uhorky

Ak už nevieme vydržať, aby sme si zahryzli do ochutenej uhorky z čerstvej úrody, môžeme si urobiť kvasené uhorky určené na rýchlu konzumáciu. Potrebujeme väčší pohár, na dno ktorého uložíme pokrájanú cibuľu, nové i čierne korenie, kúsok chrenu, strúčiky cesnaku, hroznový list a vetvičky kôpru. Uhorky pred uložením poprepichujeme, aby z nich pri kvasení mohol unikať kysličník uhličitý. Pohár naplníme až po okraj a poslednú vrstvu uhoriek vtlačíme, aby spevnili celý obsah. Zalejeme slaným nálevom a prikryté necháme kvasiť. Ak treba, nálev dolievame, uhorky musia byť v ňom ponorené. Nálev si pripravíme tak, že soľ necháme vo vode rozpustiť za studena (na každý liter 50 g soli). Ak chceme mať uhorky hotové už o týždeň, nálev zahrejeme a do pohára ho nalejeme teplý. Proces kvasenia urýchli aj kúsok chleba uložený medzi uhorkami.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com