V lete dávajme na deti veľký pozor

06.07.2024

MAMINA - DIEŤA    Letné mesiace inšpirujú deti a dokonca i adolescentov k viacerým obľúbeným aktivitám, ktoré môžu byť príčinou úrazu a niekedy i vážnejšieho zranenia. Aj horúce mesiace s intenzívnym slnečným žiarením a nárokmi na organizmus môžu skomplikovať situáciu a dieťa sa ocitne s kolapsom na pohotovosti. Na tráviaci systém detského organizmu útočia zase pokazené potraviny.

Problémom je, že niekedy sa neštandardné situácie dejú bez prítomnosti rodičov. Každé prázdniny si rodičia kladú otázku, či už môžu svojho odrasteného školáka nechať samotného doma, veď obed si zohreje v mikrovlnnej rúre. Doba je neľahká, nikto nechce stratiť prácu, preto neriskuje zobrať si naraz niekoľko týždňov dovolenky. Občas sú deti, najmä keď nie je k dispozícii nejaká stará mama, naozaj odkázané na seba. A potom stačí menší konflikt dcéry na miestnom dvore, po ktorom jej malý nespratník podloží v behu nohu a ona si pri páde zlomí ruku, až ju musia ratovať susedia a privolaní zdravotníci.

Pozor na letné tábory

Ani dozor v denných či letných táboroch nie je stopercentnou zárukou, že dieťa je v absolútnom bezpečí. Stačí trochu jašenia na večernej diskotéke a chlapec skončí s hlavou v radiátore a ranu musia na pohotovosti zašiť pár stehmi. A niekedy si to kompetentní aj poriadne zjednodušujú. Ako v jednom tábore pri mori v Chorvátsku, kde absolútne nezodpovedné vedúce púšťali večer deti vrátane tých menších samé do vedľajšieho mestečka. Malí odvážlivci chodili pešo popri hlavnej ceste, kde prechádzalo veľkou rýchlosťou množstvo áut i kamiónov. Deti sa po návrate domov pochválili výnimočným dobrodružstvom a rodičia, ktorí s hrôzou počúvali podobné zážitky, napokon na cestovnú kanceláriu podali trestné oznámenie. Našťastie sa nič vážne nestalo, ale chýbalo tak málo k nehode, po ktorej by niektoré z detí po náraze autom skončilo minimálne zranené v tme niekde v priekope. Možno netreba byť zbytočne úzkostlivý, ale je mnoho situácii, ktoré môžu skončiť aj tragicky. Lepšie je preto predvídať, deti upozorňovať, prípadne im niektoré aktivity jednoducho zakázať a iné im dovoliť len pod dohľadom dospelej osoby.

Čo všetko našim ratolestiam hrozí?

  • Pri športe odreniny, tržné rany, výrony a natrhnuté šľachy, ale aj zlomeniny končatín a rozbité hlavy. K extrémnejším aktivitám patria skejtbord, bicyklovanie, jazda na kolobežke i kolieskových korčuliach, k rizikovým lozenie po vysokých stromoch a po skalách, pohyb v opustených stavbách či lomoch.
  • Pri letnej búrke nemusí skončiť pobyt v prírode najšťastnejšie. Rizikom je zásah blesku pri výstupe v horách, kde sú oceľové laná, rebríky a reťaze, alebo pri stanovaní, pretože kovové tyčky a mokré plátno sú silno vodivé.
  • V horúčave potraviny podliehajú rýchlo skaze a ich konzumácia môže byť pre citlivý detský organizmus hotovou pohromou. Baktéria salmonelózy spôsobuje črevné ťažkosti i poruchy vedomia a pre riziko totálnej dehydratácie rozvrat vnútorného prostredia. Otravy hrozia aj po konzumácii nevhodných lesných plodín alebo jedovatých húb.
  • Nedostatočný pitný režim v horúcich dňoch zvykne spôsobiť kolaps mladého organizmu, exponované slnenie prehriatie organizmu, obe situácie si vyžadujú odborné vyšetrenie.
  • Skákanie hlavičky do bazéna alebo do neznámeho prostredia v jazere, kde sa môže skrývať skala, by mohlo skončiť vážnym úrazom, pri ktorom býva poranená hlava a krčná chrbtica, vtedy hrozí ochrnutie a trvalá invalidita. Ak dieťa precení svoje plavecké schopnosti alebo podcení prírodný terén s výskytom vírov, môže sa začať topiť. Hrozí strata vedomia a nedokysličenie mozgu, kedy tento orgán začne strácať svoje funkcie, výsledkom bývajú pohybové a rečové obmedzenia, ktoré sa nebudú dať odstrániť.
  • Ďalšie nebezpečenstvo číha vo vzduchu a v prírode. Hmyz, ktorý zvykne poštípať, môže byť zdrojom vírusu zápalu mozgových blán a poškodenia nervových buniek. Štípanec od komára by sa mohol po rozškrabaní nainfikovať a spôsobiť zápal postihnutého miesta. Uhryznutie vretenicou je nebezpečné najmä pre menšie deti, jed totiž spôsobuje poruchy videnia, sťažené dýchanie a možnú stratu vedomia. Pri mori našich potomkov, ktorí zvyknú na pláži šantiť, ohrozujú medúzy alebo iné morské živočíchy. Popŕhlenie je bolestivé zranenie a v tropických krajinách môže dokonca skončiť paralýzou hrudných svalov a anafylaktickým šokom.
  • Niekoľkohodinový pobyt vo veľkých obchodných centrách je nebezpečný pre malé deti, ktoré by sa mohli nainfikovať kvapôčkovou infekciou. Preto aj v horúcom lete ich môže napokon trápiť zápal stredného ucha, močových ciest či pľúc. Nehovoriac o prechladnutí horných dýchacích ciest z klímy v aute, na ktorú doplácajú všetky vekové kategórie pasažierov.


Zranení pri šantení

Rizikovým môže byť aj samotné prostredie vyhradené práve deťom. Na niektorých ihriskách nevzbudzujú dôvery ani sofistikovne navrhnuté preliezky so šmykľavkami. Stačí, ak sa v hracom priestore nakumuluje viac detí a vznikne menšia tlačenica. Pád z dvojmetrovej výšky potom v najlepšom skočí plačom, ak nie horšie. A nebezpečné môžu byť aj obrovské nafukovačky na skákanie či trampolíny, v lete hojne využívané. Práve v súvislosti s touto obľúbenou činnosťou dochádza neraz k menším i väčším úrazom detí rôznej vekovej kategórie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com