V lietadle pozor na trombózu
ZDRAVIE A KRÁSA - K VITALITE A ZDRAVIU Pred dovolenkou musíme mať na pamäti množstvo vecí. Doklady, opaľovacie krémy, náhradné plavky, potápačské okuliare, nič nesmie chýbať. Je toho viac než dosť. V strese však zvykneme zabudnúť na možno menšiu zdravotnú komplikáciu – kŕčové žily, ktorá sa počas cesty v lietadle môže zmeniť na veľký problém a napokon nám pokaziť celú dovolenku.
Každý človek so žilovým ochorením by mal pred letom navštíviť špeciálneho lekára. Dôvod? Cestovná trombóza, ktorá sa prejavuje bolestivým opuchom nohy postihnutej kŕčovými žilami. Aj keď podobné ťažkosti vznikajú najmä na dlhých transkontinentálnych letoch do vzdialených destinácií, môže sa to stať aj počas kratšieho dvojhodinového letu.
Problém evidujú aj letecké spoločnosti
Už asi štyri desaťročia zaznamenávajú letecké spoločnosti zvýšený výskyt ťažkostí súvisiacich s trombózou a nazývajú ho syndróm ekonomickej triedy. Pretože u pasažierov prvej triedy s nadštandardnými podmienkami na pohodlie pri lete sa problém nevyskytoval. Týkal sa najmä ľudí, ktorí sedeli v nižšej triede v stiesnenej polohe. Dôvodom je nedostatok pohybu, ktorý podporuje tok krvi v nohách. Ak má človek poškodené steny ciev zápalovým procesom, pri obmedzenom pohybe v lietadle sa zhoršuje tok krvi z nôh smerom k srdcu a hrozí tvorba krvných zrazenín. Výsledkom býva zápal žilovej steny a spomínaný opuch a sfarbenie do červena častí nohy, či už lýtka alebo stehna, často sprevádzaný nepríjemnými kŕčmi. Ani po prílete do lokality vysnívanej dovolenky nemá človek vyhraté. Situáciu mu ešte zhoršia extrémne teploty, až napokon pre neustupujúce bolesti strávi postihnutý namiesto relaxu pri mori celé dni na hotelovej izbe.
Zopár užitočných rád, ako cestovnej trombóze predísť:
- Ešte pred odletom sa poraďme s cievnym chirurgom alebo angiológom.
- Snažme sa pri vybavovaní letenky získať miesto pri chodbičke, aby sme občasným vstávaním zo sedadla nerušili ostatných.
- Pred odletom si nohy zabandážujme alebo si navlečme sťahovacie pančuchy, obe pomôcky bránia účinne tvorbe trombov čiže krvných zrazenín.
- Počas letu, ktorý trvá viac ako 2 hodiny sa párkrát poprechádzajme, prípadne urobme pár cvikov.
- Neseďme so skríženými nohami a aj v sede robme jednoduchú gymnastiku – pohyb prstov v obuvi, presun ťažiska chodidla na pätu a zase späť.
- Pime dostatok tekutín, pretože pri dehydratácii organizmu sa zahusťuje krv.