Vieme kupovať mäso?
23.03.2025
VARENIE - RADY Z KUCHYNE Chutný obed začína v obchode a ak sa chystáme variť z mäsa, tak v oddelení mäsa a údenín. Správny výber je v tomto prípade alfou a omegou kulinárskeho úspechu. Môžeme sa akokoľvek snažiť, ak nemáme čerstvé mäso, jedlo napokon nebude chutiť ani slušnej návšteve, ktorá sa nikdy nesťažuje.

- Mäso kupujme zásadne u oficiálneho predajcu, ktorý ho dováža priamo z bitúnku alebo zo živočíšnej farmy.
- Čerstvé mäso má jasnočervenú farbu a suchý povrch. Na reze musí byť vlhké, no nie lepkavé. Má byť pružné a voňať príjemne kyslasto. Hovädzie mäso, hlavne to dobre odležané, je tmavšie ako bravčové, teľacie je však ružovo-červené a jahňacie dokonca ružovo-biele.
- Tuk na čerstvom mäse je biely alebo svetlo žltkastý. Ideálom je mramorový imidž mäsa, čo znamená, že svalovina je popretkávaná tukom. Vtedy je mäso aj po tepelnej úprave šťavnatejšie.
- Menej hodnotné mäso býva vodnaté, mäkké a bledé alebo naopak príliš tmavé a tuhé.
- Lepšie je nebalené mäso od mäsiara pri pulte. V prípade balíčkovaného si dobre pozrieme dátum spotreby. Vyhýbajme sa akokoľvek poškodeným balíčkom.

- Pri mrazenom mäse opatrne – prítomný srieň prezrádza, že tovar bol už rozmrazený alebo skladovaný pri nedostatočne mínusových teplotách. Aj svetlá nad chladiarenskými boxmi môžu zavádzať v skutočnej farebnosti mäsa.
- Čo sa týka množstva, musíme si uvedomiť, že tepelnou úpravou sa mäso scvrkáva, preto kúpime asi o 50 percent viac. Napríklad z 1,5 kilogramu surového mäsa získame po pečení či dusení asi kilogram.
- Opatrní by sme mali byť aj v prípade surového mäsa nakrájaného na menšie kúsky a ochuteného marinádami a koreninami. Neraz býva takto spracované menej čerstvé mäso.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com