Vlasaté starosti našich babičiek
ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA Naše pulty sa priam prehýbajú pod množstvom profesionálnych prípravkov na ošetrovanie vlasov a ani si nevieme predstaviť, že do roku 1906 si ženy umývali vlasy mydlom na pranie.
Presne v tomto roku firma Schwarzkopf uviedla na nemecký trh prvý šampón, konkrétne s vôňou fialiek. Predával sa však len v lekárňach ako luxusný výrobok. V tomto čase bola vynájdená aj farba na vlasy, ktorú si dal patentovať po testoch na zvieracích kožušinách zakladateľ firmy L´Oréal Eugéne Schueller.
Pôvodne si ženy pomáhali prírodou – vlasy si farbili výťažkami z harmančeka a pastou z heny. Na spevnenie ozdoby svojej hlavy zase používali pivo či cukrovú vodu, ktorou si po umytí vlasy opláchli. Lepkavé pramienky si potom ondulovali horúcimi kovovými kulmami, takže účes vydržal celý deň. Po použití mydla boli vlasy dosť vysušené a nepoddajné, preto ich ženy kedysi regenerovali vajcovou kúrou a zjemňovali zábalom z čistého olivového alebo ricínového oleja. Lesk si dodávali octom. Riadili sa tiež pravidlom denne si prečesať vlasy sto ťahmi kefou, čo malo zaručiť ich zdravie a krásu. Prirodzený maz sa síce po celej dĺžke vlasov rovnomerne rozložil, ale takto stratili pružnosť a lámali sa. Najdrastickejším zásahom bolo používanie železných pomôcok na onduláciu, ktoré sa najprv zohrievali v horúcom uhlí. O tom, ako ničili vlasy, nieto pochýb. Prvé helmové sušiče, ktoré úpravu vlasov zjednodušili, sa objavili až v dvadsiatych rokoch minulého storočia.
Podmienky na ošetrovanie a pestovanie hrivy sú dnes diametrálne odlišné, napriek tomu niektoré ženy nie sú so svojimi vlasmi vôbec spokojné. Kozmetický priemysel im však poskytuje množstvo kvalitných prípravkov, ktoré pomáhajú zlepšovať vzhľad aj nepoddajných, slabších alebo riedkych vlasov. A móda dáva priestor rôznym strihom a dĺžkam, stačí nájsť len šikovnú kaderníčku, ktorá vytvorí ten správny účes a poradí, ako sa o vlasy s konkrétnymi problémami správne starať.