Vlastné ovocie aj bez záhrady

01.05.2024

ZELENÝ DOMOV - VITAMÍNY Z ČREPNÍKA    Už nemusíme vlastniť niekoľko árovú záhradu, aby sme si vypestovali vitamíny na balkóne. Ak netúžime po orechovom sade, na minimalizovanom priestore si okrem zeleninových zdrojov zdravia môžeme dopestovať aj tie ovocné.

V zásade treba pri podobnom mikro farmárčení dodržať pár zásad. Rastliny budú potrebovať vhodné nádoby, kvalitnú zeminu, ktorú si treba podľa druhov kúpiť v predajni, dostatok svetla a zálievky a tiež hnojenie, ale prírodné, zdrojom môže byť vlastný kompost. Už len ostáva zvoliť správne druhy.

Najviac sa osvedčili jahody

K najobľúbenejším druhom balkónového ovocia patria jahody, dokonca sa dajú kúpiť aj popínavé jahodovníky, ktoré plošne veľa miesta nezaberú. Ak máme kvalitné sadenice, ktorým poskytneme dostatok slnka a vody, môžeme pokojne rátať s tým, že na nich budú chutné sladké jahody postupne dozrievať až do jesene. Pre náročnosť jahôd na dostatok vody sú najvhodnejšie samozavlažovacie hrantíky.

Drobné kríčkové ovocie

Rastliny letných druhov drobného ovocia, ako sú maliny, černice, čučoriedky, egreše a ríbezle, majú plytký koreňový systém a nemusia dorásť do výšky, aby rodili plody. Potrebujú kvalitný ľahší substrát, dostatok vody a pravidelné prihnojovanie. Medzi vhodné druhy egrešov patria bez tŕňové 'Spinefree', 'Pax' či 'Captivator', z ríbezlí biela odroda 'Blanka', červená 'Detvan', čierna 'Titania', černica sa najčastejšie na balkóne pestuje odroda 'Navaho' a maliny si treba vybrať tie, ktoré rodia opakovane, napríklad odrody Pokusa', 'Polka', 'Poranna Rosa' alebo 'Polana'.

Zmestia sa aj trpasličie stromčeky

Aj keď sa nám bonsaj spája najmä s pestovaním miniatúrnych exotických okrasných drevín, dnes majú sídliskoví záhradkári k dispozícii aj nové druhy ovocných stromčekov, ktoré sa zmestia na balkón vo väčšom črepníku a pritom sú dostatočne silné, aby zarodili plnohodnotné šťavnaté plody. Stromčeky dorastajú maximálne do výšky dvoch metrov a plody majú štandardnú veľkosť. Takto pestovať sa dajú jablone, hrušky, broskyne, nektárinky, marhule a dokonca aj čerešne či hrozno. Všetky druhy potrebujú v prvom rade kvalitnú pôdu (zmes 40 % univerzálnej rašelinovej pôdy, 40 % ílovitej a 20 % zeminy z lesných listov) a tiež pravidelnú zálievku a hnojenie. A po sezóne, keď spadnú listy, treba stromčeky vždy ostrihať, zbaviť ich suchých konárikov a vyformovať pekný tvar.

Exotika sa nevylučuje

Citrusy z balkóna už nie sú žiadnou novinkou. Viacerí si už vyskúšali pestovanie citrónov či mandarínok v obmedzených podmienkach. A rovnako sa môžeme tešiť aj z čerstvých fíg, moruší či kyselkavých plodov kiwi. Vždy sa však treba poradiť s odborníkmi, ako sa prepracovať k úspešnej úrode podľa jednotlivých ovocných druhov.

Poznámka: Plody vypestované v domácich podmienkach na vlastnej lodžii či balkóne majú ešte jednu obrovskú výhodu. Neobsahujú žiadne škodlivé látky, pretože pri ich pestovaní netreba používať látky na podporu rastu či umelé hnojivá. Navyše ovocie konzumované bezprostredne po odtrhnutí je pre zdravie najviac prospešné.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com