Vodu z cestovín nevylievajte

18.09.2024

VARENIE - RADY Z KUCHYNE     Nejde vždy len o šetrenie potravinami, niekedy použitím suroviny, ktorú sme považovali za odpad, sa dajú vylepšiť chuťové vlastnosti iných pokrmov. K tejto kategórii patrí aj osolená voda, v ktorej sme varili cestoviny.

Plánujete fazuľovú polievku?

Keď varíme strukovinové jedlo, zvyčajne namočíme hrach či fazuľu na noc v studenej vode. Ak ich však prelejeme vodou z cestovín, na varenie je potom potrebná kratšia doba a navyše takto pripravené strukoviny sú ľahšie stráviteľné a majú aj príjemnejšiu arómu a chuť.

Vylepšite omáčku

Vodou z cestovín, ktorá obsahuje okrem soli aj škrob, si pomôžeme pri príprave omáčky na špagety, ravioly či tortellini. Pred dokončením stačí pridať zopár polievkových lyžíc tejto vody, ktorá sa postará vďaka soli o lepšiu chuť a prítomný škrob ako spojivo zabezpečí krémovú konzistenciu. Zvyšková voda z cestovín je dobrým základom pre rôzne druhy polievok, ktoré sa tak v predstihu trochu zahustené.

Ak si trúfate na domácu pizzu...

...skúste do cesta priliať namiesto obyčajnej vody z vodovodu radšej zvyškovú z uvarených cestovín. Takto to robia aj Taliani a oni sú predsa pizzoví majstri. Len nezabudnite, že osolená voda stačí na dochutenie cesta, netreba ho už potom soliť. Podobne sa dá vylepšiť aj cesto na chlieb.


Tipy pre údržbu domácnosti:

  • Vodu z uvarených cestovín, ktorá je plná škrobu a preto aj minerálov a vitamínov, môžeme použiť aj na polievanie kvetov v na balkóne či zeleniny na záhrade. Nesmie byť však teplá a osolená.


  • Škrob rozpúšťa špinu a mastnotu, čo treba využiť pri čistení extra špinavého riadu. Hrniec alebo kuchynskú pomôcku jednoducho necháme asi 15 minút ponorenú vo vode z cestovín a potom v teplej vode poumývame rýchlejšie.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com