Z olivového oleja medicína

15.06.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - KEĎ LIEČI PRÍRODA    Prečo hneď kupovať drahé prípravky, keď si môžeme urobiť niektoré z účinných prostriedkov aj doma. Ak zvykneme používať na dochucovanie šalátov, marinád a pesta olivový olej, môžeme jeho priaznivé účinky pre náš organizmus znásobiť prepojením s ďalšími prírodnými ingredienciami.

Tento produkt získaný vylisovaním zrelých plodov olivovníka (a obzvlášť panenský, získaný len mechanickým spracovaním za studena bez pomoci chémie) obsahuje silné antioxidanty ako najlepšiu ochranu pred rakovinou. Jeho pravidelnou konzumáciou si udržujeme správnu hladinu cholesterolu i krvného tlaku, čím aktívne bránime vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Hoci už samotný olivový olej je prínosom pre naše zdravie, my si môžeme pripraviť rôzne druhy olejov, ktorými budeme riešiť aj konkrétne zdravotné ťažkosti. Stačí pridať vhodnú bylinku alebo druh zeleniny či ovocia a v komore budeme mať k dispozícii malú súkromnú lekáreň alebo aspoň jej homeopatické oddelenie. A ktoré kombinácie sú vhodné pre konkrétne zdravotné ťažkosti?

  • Tymianový olej: astma, pľúcne ochorenia, chrípka, nádcha, kašeľ, zlé trávenie, črevné problémy, nespavosť
  • Rozmarínový olej: vysoká hladina cholesterolu v krvi
  • Estragónový olej: problematické trávenie, črevné parazity, nechutenstvo
  • Klinčekový olej: únava
  • Citrónový olej: ľadvinové a žlčové kamene, vyčerpanosť, kôrnatenie ciev, reuma
  • Cesnakový olej: vysoký krvný tlak, pľúcne problémy, astma, únava
  • Cibuľový olej: cukrovka, kôrnatenie ciev, obezita, reuma, zadržiavanie tekutín v tele, hnačka, žlčníkové kamene, infekcie pohlavných orgánov, zápal močových ciest


Užitočná rada: Pri príprave sa treba obrniť trpezlivosťou. Pár gramov byliniek, kúskov zeleniny či zrniečok korenia musíme nechať v litri olivového oleja vylúhovať 3 až 4 týždne. Nádobou, ktorú postavíme na parapetnú dosku okna, treba denne párkrát potriasť. Až potom olej prefiltrujeme a uložíme v chladnej a tmavej miestnosti, takto nám vydrží asi rok. Používame ho v kuchyni pri príprave jedál, ale skôr bez tepelnej úpravy, aby sa účinné zložky vylepšeného oleja neznehodnotili.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com