Za depresiu sa netreba hanbiť

17.09.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - RELAX A POHYB      Duševných ochorení v posledných rokoch neustále pribúda. Rovnako ako dôvodov, ktoré ju môžu vyvolať – okrem osobných tragédií, ťažkej choroby, prepracovanosti a dedičných dispozícií ohrozuje naše duševné zdravie aj narastajúca ekonomická neistota a stres.

O problémoch človeka s depresiami sa väčšinou dozvedáme v súvislosti so známou osobou, ktorá navyše skončila svoje utrpenie dobrovoľným odchodom z tohto sveta. Je to však iba špička ľadovca, jeho obrovskú základňu tvoria tisíce neznámych ľudí, ktorí sa musia denne boriť so svojím obrovským problémom. Situácia pacienta sa komplikuje aj preto, že duševné ochorenie zasahuje i jeho najbližšie okolie, často si nechtiac svojím správaním likviduje vzťahy s najbližšími alebo prichádza o prácu. Tým sa kvalita jeho života zhoršuje aj po ekonomickej a existenčnej stránke. Neraz sa do extrémne negatívnej pozície dostane preto, že pôvod všetkých ťažkostí nerieši, nekonzultuje ho s odborníkom a nelieči sa. Dôvod? Mnohé jednoznačné symptómy depresie mnohí podceňujú a navyše sa za ňu hanbia. Vo verejnosti ešte stále prevláda odmietavý postoj k ľuďom, ktorí vďaka duševnému ochoreniu akoby nosili na sebe biľag a boli spoločensky menej akceptovaní.

Lieky i terapia

Ignorovať ťažkosti nie je dobrá voľba. A nestačí ani zájsť k praktickému lekárovi a po sťažnosti na zlý spánok si dať predpísať diazepam alebo iný upokojujúci prostriedok. Ten nič nevyrieši, iba potlačí symptómy a onedlho sa dostaví recidíva. Dôležitá je konzultácia psychológa, ktorý môže poslať pacienta za psychiatrom, ak potrebuje antidepresíva, alebo za neurológom. Problémom pacienta môže byť aj prítomnosť nádoru v mozgu alebo vážnejšie duševné ochorenie – bipolárna porucha či schizofrénia. Pri zistení klasickej depresie je dôležité užívať lieky, pretože upravujú biologickú rovnováhu psychiatrického pacienta, prenos dôležitých látok serotonínu a noradrenalínu. No súčasťou liečby musí byť aj kvalitná cielená terapia počas pravidelných návštev u odborníka. Dnes už nepotrebujeme žiadny lístok od ošetrujúceho lekára, čo mohlo mnohých ľudí odrádzať. Psychiatra môžeme vyhľadať sami, preto netreba s požiadaním o odbornú pomoc otáľať.

Symptómy duševných ochorení:

  • DEPRESIA - pretrvávajúci pocit smútku i obáv z budúcnosti, neschopnosť tešiť sa či riešiť bežné situácie, bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, nechutenstvo, slabosť, únava, horšia koncentrácia, strata záujmu o sex i koníčky či kontakt s ľuďmi, narušený spánok, negatívne myslenie, v niektorých prípadoch strata zmyslu života a pokusy o samovraždu.
  • BIPOLÁRNA PORUCHA – maniodepresívne stavy zložené z dvoch diametrálne odlišných období, ktoré človeka fyzicky i duševne vyčerpávajú. Vo fáze mánie pociťujú pacienti prílev energie, sebavedomie im nezdravo rastie, púšťajú sa do riskantných situácií, sú nadmieru aktívni, rýchlo rozprávajú, ale zároveň sú nepokojní, podráždení až agresívni, horšie sa sústreďujú, málo spávajú a míňajú peniaze aj na nepodstatné veci. Mnohí v tomto období pijú, preto ich považujú za periodických alkoholikov. V depresívnom období naopak sú pesimisticky naladení, pasívni, trpia pocitom bezvýznamnosti i viny, sú smutní, myslia na smrť, strácajú energiu i chuť do jedla, zle spávajú.
  • SCHIZOFRÉNIA – náladovosť, nesúvislé a zmätené rozprávanie, znížená koncentrácia, zhoršenie výsledkov v štúdiu alebo pracovných výkonov, pacient počuje hlasy, ktoré ho znepokojujú, odmieta ísť von, stretávať sa s priateľmi a rodinou, je podráždený, prípadne agresívny, často sa háda, je buď nadmierne aktívny alebo veľa spí, zvykne zanedbávať osobnú hygienu a niekedy sa orientuje extrémne na náboženstvo.

Slávni a úspešní pacienti

Problémy s depresiou či iným duševným ochorením mali neraz aj známe osobnosti z oblasti umenia, vedy či politiky, ktorí napriek svojmu ochoreniu dosiahli úspech alebo vytvorili výnimočné veci. Depresiu diagnostikovali anglickým spevákom Sinead O´Connor i Eltonovi Johnovi, americkým hercom Harisonovi Fordovi i Brooke Shildsovej a českému hercovi Marekovi Vašutovi, maniodepresívnou psychózou trpel aj anglický politik Winston Churchill, český herec Miloš Kopecký nemecký hudobný skladateľ Robert Shumann a anglická herečka Catherine Zeta-Jonesová a schizofréniu mal Vincent van Gogh, spisovateľ science fiction Philip K. Dick či syn Alberta Einsteina.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com