Záhradný nábytok ako nový
DOMÁCNOSŤ - UPRATOVANIE A ÚDRŽBA Začína obdobie pre posedenie v tráve alebo na terase. Z pivníc a garáží vyťahujeme záhradný nábytok a kontrolujeme, koľko škody na ňom napáchalo zimné uskladnenie. Ponúkame pár tipov, ako zlepšiť vzhľad kresiel, ktoré nám v najbližších mesiacoch poskytnú relax a pohodu. Pretože bývajú vyrobené z rôznych materiálov, spôsob údržby nie je rovnaký.
Drevo potrebuje ošetrenie
Na špinu si vezmeme na pomoc kefu a odstránime ju obyčajnou mydlovou vodou. Pevné odolnejšie drevo (teak) iba ošetríme špeciálnym olejom na oživenie farby. Chúlostivejšiu borovicu však treba natrieť na začiatku sezóny lakom.
Prútie je chúlostivé
Je to voči počasiu málo odolný materiál. Vplyvom dažďa a vysokých teplôt môže byť prútený nábytok rýchlo poškodený, preto ho umiestňujme skôr na lodžii či krytej terase než voľne v záhrade. Pri presušení môžu spoje povoliť a prútie sa začne rozpletať, čo zvykne spôsobovať aj menšie úrazy.
Vsaďte na obľúbený bambus
Tento ekologický materiál je veľmi obľúbený a vďačný. Je dostatočne odolný voči vode i slnku, navyše je aj tvrdý a zachováva si dlho pôvodnú farbu. Ľahko sa čistí mydlovou vodou, ani odstraňovanie prípadných škvŕn nepredstavuje problém.
Prírodný ratan nesklame
Tento prírodný materiál vyzerá na prvý pohľad veľmi chúlostivý a náročný na údržbu. Nie je to však pravda. Pred sezónou stačí nábytok vykefovať silnejším mydlovým roztokom a pretrieť suchou handričkou. Na odmastenie pomáha trochu čpavku pridaného do vody. Záhradný nábytok môžeme aj vystriekať hadicou a nechať vysušiť. Ak použijeme následne horúcu slanú vodu, materiál tak impregnujeme. Aby sa ratan nevysušil, pretrieme ho občas olivovým olejom, zostane tak dlhšie pružný. Starší môžeme pre predĺženie životnosti natrieť bezfarebným lakom na ratanový materiál, nikdy však nepoužívajme moridlo. Prírodný ratanový nábytok znáša dobre vlhkosť, preto ho môžeme umiestniť aj blízko bazénu. Netreba ho však zbytočne vystavovať slnečným lúčom a nečasu.
Praktický umelý ratan
Z tohto vďačného materiálu, ktorý nepraská, nelúpe sa a má aj nižšiu hmotnosť, bývajú vyrobené veľmi elegantné kusy záhradného nábytku. Je dostatočne odolný voči vode i slnku. Na údržbu potrebujeme len vodu a bežný saponát.
Nenáročný plast
Radšej sa vzdajme čistiacich práškov, hoci tento materiál vyzerá odolný. Pri silnejšom tlaku drsnou pomôckou urobíme drobné ryhy, do ktorých sa dostanú nečistoty. Lepšia je handrička a jemný saponátový roztok. Nábytok na záver osprchujeme čistou vodou a utrieme dosucha, aby na povrchu nezostali škvrny. Lesk plastu dodáme leštenkou na karosériu auta.
Kovové časti ...
... sklápacích kresiel treba občas prestriekať silikónovým sprejom. Hliníkový nábytok očistíme pomocou saponátu. Nerez utrieme vlhkou handričkou a ošetríme ho prípravkom na tento druh materiálu. A ak hrdzavejú kovové časti, tak ich prebrúsime šmirgľom a poškodené miesta nalakujeme.
Pozornosť si vyžadujú aj textilné doplnky
Vankúše a opierky pre pohodovejšie sedenie skladujme radšej v byte alebo v dome, inak by navlhli. Pred umiestnením na záhradný nábytok ich dobre vykefujeme a ak je to možné, tak vyzlečme obliečky a vyperme ich. Počas sezóny pri každej malej nehode škvrny okamžite utrime handričkou namočenou v mydlovom roztoku, aby nám textilné vankúše vydržali čo najdlhšie pekné.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com