Zbytočný tehotenský hazard
MAMINA – SOM TEHOTNÁ Tehotenstvo je obrovskou zmenou v živote ženy, ale občas sa budúce mamičky nechcú vzdať pôvodného štýlu života. Najmä športových aktivít a zábavy, ku ktorej patrí i alkohol a zafajčené prostredie podniku. Cítia sa vcelku dobre, neregistrujú žiadnu výraznú zmenu, chcú preto stíhať všetky obľúbené činnosti. Osobné vnímanie tehotenstva však môže byť klamlivé. Upozorniť na niektoré nebezpečenstvá je aktuálne aj teraz na konci zimy, keď sa mnohí chystajú na poslednú lyžovačku do hôr.
Lekári upozorňujú, že prvé tri mesiace sú v tehotenstve najrizikovejšie. Preto venovať sa zjazdovému lyžovaniu, snowbordingu či korčuľovaniu v tomto stave je naozaj hazard. No ani v ďalších mesiacoch sa neodporúčajú podobné pohybové extrémy, kedy hrozia prudké pády. Ak sa žena potrebuje hýbať aj v tehotenstve, mala by voliť skôr plávanie, no musí byť úzkostlivejšia na hygienu pre možnú nákazu z bazénovej vody.
Keď útočia vírusy
Pred príchodom jari je aktuálna stále chrípka, vírusom ktorej sa môže ľahko nakaziť aj tehotná žena, či už v rodine, v obchodnom centre alebo v práci. Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že ide o bežné prechladnutie, treba zájsť za praktickým lekárom a informovať ho o obavách z vírusu v stave tehotenstva. Chrípka je nebezpečná práve v prvých troch mesiacoch a vírus by mohol poškodiť vyvíjajúci sa plod. Vhodné nie je ani užívanie voľno predajných liekov a potravinových doplnkov, je dôležité poradiť sa vždy s lekárnikom.
Alkohol a cigarety
Nadmerné alebo časté pitie alkoholu vplýva na dieťa dokázateľne negatívne. Budúca mamička si môže výnimočne dopriať deci vína alebo šampanského, no pravidelná konzumácia alkoholických nápojov býva príčinou poškodenia plodu, problémov v tehotenstve a prípadne i potratu. Je lepšie preto neriskovať. Platí to aj pre fajčenie, ktoré zhoršuje prísun kyslíka nenarodenému dieťaťu. Výsledkom slabej vôle a neochoty ženy vzdať sa svojho zlozvyku môže byť vážne fyzické poškodenia novorodenca alebo jeho ťažkosti s dýchaním a náchylnosť na astmu. No niekedy je v tom žena nevinne. Najmä, ak má za partnera človeka závislého od nikotínu, ktorý neberie ohľad na ňu ani na dieťa a tak jej určí nebezpečnú rolu pasívnej fajčiarky.
Nákaza z jedla
Nebezpečné pre ženu v tehotenstve sú baktérie E-coli či iné choroboplodné zárodky, ktoré iež poškodzujú plod. Treba sa preto vyhýbať konzumácii mäsa, ktoré nie je dostatočne tepelne upravené, ale aj mäkkých syrov (Brie), rýb, ktoré môžu byť zdrojom ortuti (tuniak v konzerve), a tiež shushi pochúťok pripravených zo surových potravín.
Kávička s mierou
Aj keď niektoré milovníčky kávy pociťujú paradoxne od prvých týždňov dočasný odpor už k samotnej aróme tohto nápoja, väčšina si ju užíva aj počas celého tehotenstva. Odborníci však vďaka niekoľkoročnej štúdie zistili, že konzumáciou kofeínu nad 200 miligramov denne sa riziko potratu alebo predčasného pôrodu zdvojnásobuje. Samozrejme, že káva nie je jediný rizikový faktor, ale u tehotných žien, ktoré sú staršie alebo majú problém s udržaním plodu, môže nadmerné pitie kávy spôsobiť podobné komplikácie.
Len bezpečný sex
V tomto prípade nejde samozrejme o ochranu, cieľom ktorej je zabrániť tehotenstvu. Gravidná žena by sa však mala chrániť pre pohlavnými chorobami, ktoré môžu tehotenstvo negatívne ovplyvniť. Keď nemá stáleho dôveryhodného partnera, namieste je používanie kondómu.
Pozor na mačku
Ak sa v blízkosti budúcej mamičky vyskytuje mačka, ktorá sa pohybuje aj vonku, hrozí riziko nákazy toxoplazmózou. Toto parazitálne ochorenie je zradné – na začiatku má podobné symptómy ako chrípka či prechladnutie, preto ho môže žena podceniť. Problémom je, že dospelý človek s dobrou imunitou infekciu zvyčajne zvládne, no nenarodené dieťa môže vážne poškodiť a spôsobiť mu vrodené vady. A výsledkom nákazy v prvom trimestri býva aj potrat.
Poznámka: Netreba podceňovať žiadne signály tela. Ak nastávajúcu mamičku začne bolieť v podbrušku, prípadne registruje čo i len slabé krvácanie, je dôležité túto situáciu konzultovať čo najskôr s gynekológom.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com