Zimné trampoty s vlasmi
ZDRAVIE A KRÁSA - DOMÁCA KOZMETIKA Strata vitamínov a vyčerpanosť organizmu má vplyv aj na našu vonkajšiu krásu. Ak nám v zostave potravín chýba ovocie a zelenina, riskujeme nielen menšiu odolnosť voči chrípke, ale aj zhoršenie kvality našich vlasov – stratia lesk a pružnosť. A starostlivosť o našu ozdobu hlavy by sme v zimných mesiacoch nemali celkovo podceňovať. Škodí im nielen mráz, ale aj nosenie pletených či kožušinových čiapok.
- Vlasy sú na prvý pohľad nezničiteľnou ozdobou, v skutočnosti ich pred mrazom treba chrániť. Nielen správnou údržbou, ale aj nosením baranice či pletenej čiapky.
- Požívajme radšej hydratačné šampóny, pretože vlasy hlavne na končekoch sa vplyvom prudkých teplotných zmien vysušujú.
- Po umytí je dobré siahnuť po výživnej maske, ktorá vlasy posilní. Účinnú si môžeme urobiť aj z kuchynských zdrojov. Výborná je zmes olivového oleja, žĺtka a lyžice medu, ktoré si nanesieme na vlhké umyté vlasy a necháme 20 minút pôsobiť. Masku potom zmyjeme teplou vodou.
- Pri konečnej úprave účesu čiže pri stylingu sa vosku alebo gélu v zime dočasne vzdajme a používajme radšej olejček alebo ľahké penové tužidlo.
- Treba si tiež pamätať, že suché a jemné vlasy potrebujú prípravky s obsahom aloe vera, kokosu a mlieka a na vlasy, ktoré sa pri korienkoch príliš mastia, pôsobia priaznivo výrobky obohatené kamilkou alebo zeleným čajom. Pomáha im aj odvar z čerstvých listov mäty, ktorý si treba vtrieť do umytých vlasov, ale už neoplachovať.
- V chladných mesiacoch sa častejšie tvoria lupiny. Nestačí iba používať špeciálne šampóny, ktoré podráždenú vlasovú pokožku upokoja. Dôležité je vlasy si neumývať horúcou vodou a fénovať ich výhradne vlažným vzduchom.
- Proti vysušovaniu, lámaniu a vypadávaniu vlasov bojujeme aj štýlom stravovania. V zime by sme mali pravidelne konzumovať vajcia, kvasnice, ryby, syry, celozrnné výrobky a orechy, aby sme organizmu zabezpečili vitamíny radu B a tiež minerály železo a zinok, ktoré ovplyvňujú rast vlasov i prekrvenie pokožky na hlave, zmierňujú šedivenie vlasov a regulujú produkciu kožného mazu.
Keď potrebujú regenerovať
Ak sú vlasy príliš nepoddajné, strácajú lesk a končeky majú rozštiepené, sú asi príliš namáhané. Skúsme im dať priestor na oddych a vynechajme čo najviac agresívnych vplyvov, ktoré likvidujú ich prirodzenú krásu – fénovanie horúcim vzduchom, používanie kulmy alebo žehličky a časté farbenie. Naopak doprajme im skôr regeneračné prípravky – výživové masky či zábaly a zvláčňujúce oleje.
redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com