Zo silvestrovskej zábavy rovno do nemocnice

28.12.2024

ZDRAVIE A KRÁSA - PRVÁ POMOC    Silvestrovská oslava môže skončiť aj tragédiou. Opakuje sa to vari každý rok a napriek tomu sa vždy niekto pre vlastnú nepozornosť či nezodpovednosť iného ocitne v rukách lekárov s viac či menej vážnym zranením alebo iným zdravotným problémom.

Zranenie po výbuchu

Amatérska manipulácia so pyrotechnikou si vyžiadala už nejednu obeť alebo minimálne zranenie s následkom celoživotného hendikepu. Preto nie je určite zbytočne opäť raz pripomenúť nebezpečenstvo najmä po domácky vyrobenej delobuchov, petárd a malých ohňostrojov alebo riziko zapaľovania výrobkov profesionálnej zábavnej techniky bez toho, aby si človek prečítal presný postup a upozornenia výrobcu. A keď už nie sme obeťou zranenia my sami, neraz k takejto udalosti dôjde v našej bezprostrednej blízkosti či už na ulici, námestí alebo v domácom prostredí. Je to vždy veľmi šokujúca situácia, kedy dochádza k rozsiahlemu poškodeniu tkaniva ruky i ciev, takže človek veľmi krváca. A ako sa vlastne vtedy zachovať?

V prvom rade nepodľahneme panike a aj samotného postihnutého sa snažíme upokojiť. Čo najskôr mu na ranu pritlačíme sterilný materiál alebo aspoň čistý kus plátna a miesto previažeme. V prípade zranenia ruky mu ju zdvihneme, aby sme zabránili masívnemu krvácaniu. Pri väčšej strate krvi hrozí šok, ktorého symptómami sú šedo modro sfarbené pery, spotená a studená pokožka, zrýchlené dýchanie, pocit smädu, slabý pulz, prípadne mdloby. V takom prípade zraneného uložíme na bundu na zem, snažíme sa ho upokojiť, v žiadnom prípade mu neposkytneme jedlo, tekutiny ani cigaretu a čo najskôr mu privoláme záchrannú službu. Ak došlo pri výbuchu k amputácii časti ruky, tak túto uložíme do plastového vrecka, zabalíme do mäkkého materiálu a uložíme do väčšej nádoby s rozdrveným ľadom alebo aspoň zmrazenými potravinami v miskách. Do priameho kontaktu s ľadom sa však amputovaná časť nesmie dostať a určite z nej neodstraňujeme špinu vodou. Takto sa zvýši šanca na úspešnú operáciu.

Otrava alkoholom

Mladí ľudia nevedia odhadnúť svoje možnosti a na bujarej silvestrovskej oslave skonzumujú veľké množstvo alkoholu, prípadne pomiešajú rôzne druhy. Výsledkom môže byť otrava etanolom, ktorý znižuje činnosť nervovej sústavy, vrátane mozgu a spôsobuje bezvedomie.

Vtedy je hrozba, že sa zadusí vlastnými zvratkami, veľmi reálna. Situácia je o to horšia, že alkohol rozširuje cievy a organizmus stráca teplo, čo je nebezpečné práve počas zimných noci s mínusovými teplotami. Takýto človek môže o to rýchlejšie, zabudnutý niekde v priekope, zmrznúť. Postihnutého treba preto chrániť pred podchladením, zakryť ho dekou alebo kabátom. Skontrolujeme mu dýchanie, či nemá zapadnutý jazyk alebo zvratky v ústach a problémy odstránime. Potom ho čo najrýchlejšie dopravíme k lekárovi alebo zavoláme prvú pomoc. Treba ju volať aj preto, že najmä starší ľudia môžu v alkoholickom opojení prekonať aj mozgovú príhodu alebo infarkt, preto netreba nad opitým a bezvládnym človekom, z ktorého cítiť alkohol, iba mávnuť rukou a ísť ďalej. Pri nedokrvení mozgu odchádzajú jeho funkcie, ktoré sa pri oneskorenom poskytnutí pomoci, nikdy nevrátia. Aj nám sa môže podobná situácia raz stať a budeme potrebovať pomoc niekoho iného.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com