Nalejme si pohár čistého mlieka...

25.04.2024

VARENIE - SPRÁVNA VÝŽIVA    …a nenechajme sa odradiť skeptikmi, ktorí ho z času na čas zatracujú a upozorňujú na riziká konzumácie tejto potraviny. Ešte stále platí, že ak si mlieko každé ráno doprajeme, tak sa o svoje zdravie skutočne staráme. Seriózne výskumy stále potvrdzujú jeho popredné miesto v rebríčku dôležitých zdrojov vitamínov a minerálnych látok.

Či už niekto obľubuje studené mlieko priamo z chladničky alebo si radšej dá teplé kakao, s každou šálkou venuje svojmu telu slušnú dávku užitočných látok. Pre zopakovanie si ich vymenujme. Bielkoviny sú dôležité pre rast a vývin svalovej hmoty, mliečny cukor zodpovedá za vývoj mozgu i nervových tkanív a za reguláciu telesnej teploty, minerálne látky, hlavne vápnik a fosfor sa podieľajú na stavbe a odolnosti kostí i zubov a mliečny tuk je zdrojom vitamínov, ktoré pomáhajú chrániť organizmus pred infekciami a ovplyvňujú činnosť srdca.

Žiadna nákaza nehrozí

Napriek všetkým benefitom, ktoré mlieko konzumentom nesporne poskytuje, mali oponenti tejto tekutej potraviny v minulosti svoj argument - možnosť nákazy. Najčastejšie išlo o tuberkulózu a listeriózu, čo bola nebezpečná infekcia obzvlášť pre tehotné ženy a nevyvinutý plod. Pravdou však je, že moderné technológie pasterizáciou prítomnosť baktérií už vylúčili a žiadna podobná nákaza nehrozí. Týmto procesom sa vyhubí až 99,5 percenta škodlivých baktérií, pričom výživné látky sa zachovajú.

Pri alergii na laktózu

Ale čo v prípade hendikepu, ktorí oberá človeka o možnosť konzumácie mlieka? Alergia na laktózu čiže mliečny cukor je problémom pre štrnásť percent populácie a väčšinou sa prejavuje kŕčmi v bruchu, nadúvaním a hnačkami. Iní ľudia negatívne reagujú na prítomnosť proteínov alebo na mliečnu bielkovinu opuchom, výskytom ekzému či problém s dýchaním. Intolerancia súvisí najčastejšie s kravským mliekom, preto môže alergik vyskúšať kozie, ktoré je ľahšie stráviteľné. Má však aj svoje negatíva. V prvom rade špecifickú chuť, na ktorú si každý nedokáže zvyknúť. A existuje aj isté riziko nákazy, pretože je dodávané priamo chovateľmi a nie je priemyselne spracované. Adekvátnou náhradou pre alergikov sú sójové a obilninové mlieka. No treba si vždy dôkladne prečítať informáciu o zložení konkrétneho výrobku na obale, pretože zďaleka nie všetky sú zdrojom vápnika. A ten ako základný materiál pre rast a vývoj bude potom v organizme dlhodobo chýbať.

Vegetariáni by mali byť opatrní

Špecifickou kategóriou vo vzťahu k mlieku sú vegetariáni, ktorí sa snažia získavať vápnik zo strukovín, zeleniny a orechov. No odborníci upozorňujú, že vápnik rastlinného pôvodu sa horšie vstrebáva a organizmus ho nevie tak dobre využiť. Len skutočne pestrá zostava potravín a jedál dokáže zabezpečiť prísun potrebných živín, na čo však mnohým vegetáriánom chýba dostatočné vzdelanie a informovanosť. Potom sa môžu dopúšťať chýb najmä v štýle stravovania svojich detí, ktoré nekonzumujú mäso, mlieko ani vajcia a časom pre nedostatok živočíšneho vápnika zvyknú trpieť chudokrvnosťou.

V každom veku

Pravidelne konzumovať mlieko a mliečne výrobky by sa mali v každom období života. Tieto potraviny sú dôležité rovnako pre deti vo vývoji ako pre starších ľudí, ktorí sa musia chrániť aj pred osteoporózou čiže rednutím kostí. Mlieko, jogurty a syry im zároveň pomáhajú udržiavať v kondícii srdce i pamäť.

Poznámka: Konzumáciou mlieka a mliečnych výrobkov sa účinne chránime proti osteopróze. Následkom zhoršenia kvality kostnej hmoty sú ľudia náchylnejší na zlomeniny najmä dolných končatín aj pri menších pádoch. K najkomplikovanejším patria fraktúry pánvovej kosti a krčku stehennej kosti, ktoré môžu byť dôvodom straty pohyblivosti a tým doživotnej invalidity a u starších ľudí aj príčinou predčasného úmrtia.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com