Za vôňou orgovánu

01.05.2024

ZELENÝ DOMOV - PESTUJEME RASTLINY    Aj orgovány nám tento rok zavoňali skôr než zvyčajne. V južnejších okresoch už drobnými kvietkami zakvitli celé ulice. Žiadna záhada, prečo patrí k obľúbeným kvetom. Dizajnu i vôni väčšina ochotne podľahne.

Aj keď si konáriky obsypané drobnými kvietkami dávame radi do vázy, krása orgovánu najviac vynikne v prírodnom prostredí. Pri prechádzke v parku nám jemná, ale ľahko identifikovateľná aróma už z väčšej vzdialenosti prezradí, že sa budeme môcť o pár krokov pokochať pohľadom na orgován v plnom kvete. Nádherný je bledofialový, ale pozornosť si zaslúži aj ružový, biely, purpurový, karmínový či žltý. Ak máme čo i len malú záhradku, nemusíme čakať na ponuku mestského parku. Zasadiť orgovánový krík si môžeme aj priamo pod vlastnými oknami.

Odkiaľ sa vzal

V Európe ho pestujeme od 16. storočia zásluhou nemeckého cisára Augeria von Busberg, ktorý ho dal doviezť z Turecka a zasadiť v záhradách viedenského dvora. Vďaka svojej vitalite a schopnosti sa prispôsobiť sa veľmi rýchlo šíril po tomto kontinente. Až neskôr ho začali šľachtiť, v 19. storočí existovalo už okolo 200 odrôd a iba v druhej polovici toho minulého uzrelo svetlo až 25 nových. Ďalšie sa vyšľachtili aj v severnej Amerike a v Číne, hovorí sa, že ich dnes existuje asi 1000. Za hodné povšimnutia stojí asi 30 odrôd, ktoré sa v čase kvitnutia predstavujú konárikmi hojne obsypanými strapcami kvetov rôznych pastelových farieb. Konkrétny odtieň bledofialovej sa dokonca v oblasti tvorby textilných dezénov a odevného priemyslu označuje oficiálne ako orgovánová.

Je nenáročný

Najkrajší je v období plného kvitnutia v máji, pri výraznejšom oteplení aj skôr. Kríky majú okolo 3 až 4 metrov, ale môžu dorásť až do výšky 6 metrov. Listy majú srdcovitý tvar, kalich drobných kvietkov sa skladá zo štyroch kališných lístkov. Orgovánu vyhovuje skôr vlhká, kyprá a výživná pôda a potrebuje veľa slnka a dostatok priestoru. Sucho nie je jeho priateľom, preto v snahe zabrániť vyparovaniu vody, môžeme pod konáre nasypať drvenú kôru. Inak to nie je náročná rastlina, ale pestované kríky treba prihnojovať a odkvitnuté kvety po sezóne odstrániť, aby sa rastlina nevyčerpávala tvorbou semien. Vtedy je vhodný čas orgován aj ostrihať a upraviť tak neusporiadaný rast.

V záhrade i na terase

Orgován je veľmi obľúbený okrasný krík či menší strom, ktorý si mnohí sadia vo svojich záhradách alebo ako živý plot. Dokonca ako mrazuvzdorná drevina sa používa na spevňovanie svahov. Menšie druhy, ktoré sa dajú pestovať v črepníkoch, sa uplatňujú na väčších balkónoch a na terasách.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com