Zdravá kuchyňa našich predkov

02.05.2024

VARENIE - SVETOVÉ A MINULÉ CHUTE    Naše babičky síce neštudovali medicínu, ale vedeli byť perfektnými domácimi liečiteľkami svojej rodiny. Vedeli čo a a hlavne z čoho variť, aby blízkym nechýbali všetky potrebné vitamíny a minerály a vstačili s domácimi, často skromnými zdrojmi.

Dnes zájdeme do lekárne, aby sme kúpili veľké balenie probiotík. Užitočná podpora správne funngujúceho tráviaceho systému, kedysi však pomôcka neznáma. K dispozícii však boli prírodné studnice probiotických kultúr, v lete bryndza a v zime kyslá kapusta. A počas celého roka držala nad zdravím stráž cibuľa.

Chutný dar od ovečiek

Bryndza je malý slovenský zázrak, ktorý sa urodil na podhorských svahoch, ktoré spásali stáda oviec. Výnimočný produkt syrárskej výroby na seba upozornil už v časoch rakúsko-uhorskej monarchie a oslovil aj gurmánov v zahraničí. Bryndza je vlastne zomletý vyzretý ovčí syr, ktorý sa zmieša so soľným roztokom na mazľavú zmes. Na prvý pohľad nenápadný produkt z ovčieho mlieka je prírodnou konzervou látok dôležitých pre ľudský organizmus. Sú to najmä probiotiká, zdraviu prospešné baktérie, ktorá sa počas mliečneho kvasenia v zrejúcom syre premnožujú. Sú dôležité pre udržiavanie dobrého stavu mikroflóry čriev a tým bezproblémového trávenia. Najväčšou zásobárňou probiotík je nepasterizovaná bryndza ako tradičný produkt zo salaša, ktorá obsahuje v jedinom grame až miliardu mliečnych baktérií.

Kyslá kapusta na lepšie trávenie

Kapustu ako jeden z najpestovanejších druhov zeleniny na území Slovenska, vedeli gazdiné pripraviť na desiatky spôsobov. Určite aj preto, že si cenili jej priaznivý účinok pre organizmus. Preventívne by mal jesť kapustu každý, kto sa obáva rakoviny žalúdka, kože, hrubého čreva a pľúc. Surová kapustová šťava sa osvedčila pri problémoch so žalúdočným vredom. Na zlepšenie trávenia a činnosti čriev by sme mali pravidelne jesť kyslú kapustu, ktorá je nositeľkou živých probiotických baktérií. Obsahuje ich aj kyslá kapustová voda, užitočné baktérie sa však pri konzervovaní a varení strácajú. Keď sa chceme vyhnúť pocitu nafúknutosti po dobrom kapustovom jedle, počas varenia do kapusty pridáme rascu alebo feniklové semená.

Cibuľa bola vždy všeliekom

Aj keď je konzumácia cibule spojená s prenikavým štipľavým zápachom, patrí medzi potraviny nášmu zdraviu najprospešnejšie. Len rátajme: znižuje hladinu cholesterolu v krvi a vysoký krvný tlak, je tradičným liekom pri infekcii dýchacích ciest a žalúdka, zvyšuje odolnosť proti rakovine a mnohí ju jedia ako prevenciu proti astme. Na konzumáciu bez tepelnej úpravy sú vhodnejšie jemnejšie odrody. Už v kuchyni našich starých mám mala cibuľa nezastupiteľné miesto. Piekli ju ako samostatný pokrm, varili z nej rôzny druhy polievok, ale v prvom rade vytvárala odjakživa chuťový základ pre dusené mäso, nátierky, prívarky či zapekané jedlá zo zeleniny. Aby sa neznehodnotila, cibuľu treba skladovať na spodnej poličke chladničky alebo v chladnej suchej komore.


redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freepik.com